Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Видеоконференција Европске комисије о посљедицама кризе КОВИД-19 за спортски сектор

30.11.2020

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Европска комисија (ЕК) организовала је 17. новембра 2020. године онлине конференцију “Опоравак спортског сектора након кризе КОВИД-19: Пут пред нама”. Циљ конференције био је окупити водеће људе из министарстава спорта, Европског парламента, Савјета и Комисије, те европског и међународног спортског покрета, како би размотрили мјере опоравка спорта након кризе. Повод за организацију конференције био је довршетак студије о утјецају КОВИД-19 кризе на сектор спорта. Студија је проведена на приједлог предсједника Хрватског олимпијског одбора (ХОО) Златка Матеше и овом приликом представљени су њени резултати и препоруке.

Предсједник МОО-а Томас Бах у уводном је говору истакао да је здравствена криза показала како је спорт кључни фактор у борби против пандемије и интегрални дио рјешења за опоравак од кризе.

- Спорт придоноси физичком и менталном здрављу и сузбијању хроничних болести. Спорт има снажну друштвену, али и привредну улогу, јер ствара радна мјеста и генерише привредну активност. МОО позива владе широм свијета да укључе спорт у своје програме подршке након периода коронакризе – казао је Бацх.

Повјереница ЕК-а за иновације, истраживање, културу, образовање и младе Мариyа Габриел представила је кључне резултате и препоруке студије о утицају кризе КОВИД-19 на сектор спорта. Губитак прихода је највећи идентификовани проблем, будући да спортске удруге које не могу обављати своју дјелатност, не могу покрити ни властите трошкове. Смањили су им се приходи од чланарина, издавања лиценци, накнада за судјеловање, продаје улазница, телевизијских преноса, спонзорстава,претплата…

Спортска удружења имају проблема с приливом новца, муче се с плаћањем режија, исплатом плата, плаћањем најамнине и преузетим уговорним обвезама. Да би остали солвентни, прекидају активности и отпуштају раднике. То води к повећаном ризику од губитка радних мјеста и опћој несигурности радника. Спортисти су остали без прихода од спонзорстава и новчаних награда која добивају за судјеловање на натјецањима која се сада више не организирају. Угрожени су и радници који немају уговор о раду, као што су фрееланцери и волонтери. Проблеми су слични у већини држава чланица Европске уније

Повјереница Габриел је истакнула да смо из кризе научили да је спорт пресудан инструмент у здравственој превенцији, и као такав је од интереса за читаво друштво и привреду. Позвала је државе чланице на јединство и сарадњу те на размјену информација и размјену најбољих пракси о предузетим мјерама.

Више на страници: https://www.consilium.europa.eu/hr/policies/coronavirus/timeline/