Vijesti

 

SVE VIJESTI


SEKTORI

KATEGORIJE

Videokonferencija Europske komisije o posljedicama krize COVID-19 za sportski sektor

30.11.2020

Pošalji dokument na e-mail

E-mail pošiljaoca (*):
E-mail primaoca (*):
Komentar:

Europska komisija (EK) organizirala je 17. studenoga 2020. godine online konferenciju “Oporavak sportskog sektora nakon krize COVID-19: Put pred nama”. Cilj konferencije bio je okupiti vodeće ljude iz ministarstava sporta, Europskog parlamenta, Vijeća i Komisije, te europskog i međunarodnog sportskog pokreta, kako bi razmotrili mjere oporavka sporta nakon krize. Povod za organizaciju konferencije bio je dovršetak studije o utjecaju COVID-19 krize na sektor sporta. Studija je provedena na prijedlog predsjednika Hrvatskog olimpijskog odbora (HOO) Zlatka Mateše i ovom prigodom predstavljeni su njezini rezultati i preporuke.

 

Predsjednik MOO-a Thomas Bach u uvodnom je govoru istaknuo da je zdravstvena kriza pokazala kako je sport ključni faktor u borbi protiv pandemije i integralni dio rješenja za oporavak od krize.

 

- Sport pridonosi tjelesnom i mentalnom zdravlju i suzbijanju kroničnih bolesti. Sport ima snažnu društvenu, ali i gospodarsku ulogu, jer stvara radna mjesta i generira gospodarsku aktivnost. MOO poziva vlade diljem svijeta da uključe sport u svoje programe potpore nakon razdoblja koronakrize – kazao je Bach.

Povjerenica EK-a za inovacije, istraživanje, kulturu, obrazovanje i mlade Mariya Gabriel predstavila je ključne rezultate i preporuke studije o utjecaju krize COVID-19 na sektor sporta. Gubitak prihoda je najveći identificirani problem, budući da sportske udruge koje ne mogu obavljati svoju djelatnost, ne mogu pokriti ni vlastite troškove. Smanjili su im se prihodi od članarina, izdavanja licenci, naknada za sudjelovanje, prodaje ulaznica, televizijskih prijenosa, sponzorstava, pretplata…

Sportske udruge imaju problema s priljevom novca, muče se s plaćanjem režija, isplatom plaća, plaćanjem najamnine i preuzetim ugovornim obvezama. Da bi ostali solventni, prekidaju aktivnosti i otpuštaju radnike. To vodi k povećanom riziku od gubitka radnih mjesta i općoj nesigurnosti radnika. Sportaši su ostali bez prihoda od sponzorstava i novčanih nagrada koja dobivaju za sudjelovanje na natjecanjima koja se sada više ne organiziraju. Ugroženi su i radnici koji nemaju ugovor o radu, kao što su freelanceri i volonteri. Problemi su slični u većini država članica Europske unije

 

Povjerenica Gabriel je istaknula da smo iz krize naučili da je sport presudan instrument u zdravstvenoj prevenciji, i kao takav je od interesa za čitavo društvo i gospodarstvo. Pozvala je države članice na jedinstvo i suradnju te na razmjenu informacija i razmjenu najboljih praksi o poduzetim mjerama.

 

Više na stranici: https://www.consilium.europa.eu/hr/policies/coronavirus/timeline/