Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

ПРОЦЈЕНА УГРОЖЕНОСТИ БОСНЕ И ХЕРЦЕГОВИНЕ ОД ПРИРОДНИХ ИЛИ ДРУГИХ НЕСРЕЋА

09.06.2020

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

ГЕОЛОШКИ ХАЗАРД

     Процјена угрожености БиХ је основни документ који ће послужити за израду Плана заштите и спасавања од природних или других несрећа институција и органа у Босни и Херцеговини и Програма развоја система заштите и спасавања институција и органа Босне и Херцеговине.

Треба имати на уму да овај документ није коначан, односно да је он, као и сваки други документ који обрађује динамичну материју, подложан промјенама, допунама и дорадама, у складу са актуалним дешавањима у природном и друштвеном окружењу, те напомињемо да ће се у наредном периоду, према потреби, Процјена угрожености БиХ мијењати и развијати, те постајати како квалитативно тако и квантитативно обухватнија и обимнија.

 

У изради Процјене угрожености БиХ, поред представника Министарства безбиједнести/Сектора за заштиту и спасавање, који су вршили координацију и организовали активности на реализацији радионица, у изради су учествовали и представници низа институција, института, факултета и предузећа, између осталих:

 

- Министарство цивилних послова Босне и Херцеговине,

- Министарство цивилних послова БиХ - Центар за уклањање мина,

- Федерални хидрометеоролошки завод БиХ

- Републички хидрометеоролошки завод Бања Лука

- Федерални завод за геологију - Сарајево

- Републички завод за геолошка истраживања - Зворник

 

Интерресорна радна група је на процјени угрожености радила током 2010.године и 2011. године, те ажурирала 2017.године и 2019.године, те произвела овај документ који обухвата територију Босне и Херцеговине и све врсте опасности које угрожавају људе и материјална добра у Босни и Херцеговини, али и оне које могу угрозити сусједне и друге земље, као и оне које из сусједних и других земаља могу негативно утицати на становнике и материјална добра у Босни и Херцеговини. Стога Процјена угрожености БиХ пружа објективну слику ризика у Босни и Херцеговини као и оних који имају прекогранично дејство. Процјена угрожености БиХ идентификују несреће и катастрофе и анализира вјероватноћу као и штетне посљедице на људе, имовину, околиш и инфраструктуру/друштвену заједницу.

 

  • Геолошки хазарди(клизишта, земљотреси,тоњење тла, ерозије тла-одрони камења и земље)

 

-Клизишта

 

Листа репрезентативних клизишта у БиХ

Идентифицирани хазарди  у БиХ

Ризици

У БиХ

Прекогранични ефекат

Клизиште Суљаковићи - Маглај

+

 

Клизиште Мала Брода - Зеница

+

 

Клизиште Богатићи Трново

+

 

Клизиште Чемерно - Гацко

+

 

Клизиште Лопаре

+

 

Клизиште Зворник

+

 

Клизиште Бања Лука

+

 

 

 Мапа подложности на клизање тла у БиХ,


Извор
: Процјена ризика од поплава и клизишта за стамбени сектор у БиХ ( ЕУ програм за опоравак од поплава, 2015.)

 

-Земљотреси

ТериторијаБосне и Херцеговине представља један од сеизмички активнијих дијелова Балканског полуотока, који улази у састав средоземно - транс - азијског сеизмичког појаса. Поред природних земљотреса који су честа појава, у региону се јављају и вјештачки земљотреси као посљедица изградње хидроакумулација-брана, који су регистровани на бранама Бочац, Грабовица, Гранчарево, Рама и др.

 

Идентификовани земљотреси у БиХ

Ризици

У БиХ

Прекогранични ефекат

Бања Лука  земљотрес магнитуде  > 6.5 јединица Рихтерове скале

+

+

Тихаљина  земљотрес магнитуде  > 6.5 јединица Рихтерове скале

+

+

Трескавица земљотрес магнитуде  > 6.0 јединица Рихтерове скале

+

+

Грахово  земљотрес магнитуде  > 6.0 јединица Рихтерове скале

+

+

Љубиње  земљотрес магнитуде  > 6.0 јединица Рихтерове скале

+

+

Табела:    Листа репрезентативних земљотреса у БиХ

Мапа опасности од земљотреса, Извор: Мапе опасности и ризика за БиХ, УН 2016.год.

Детаљна анализа репрезентативних ризика је дата у бази сценарија документа Процјена угрожености БиХ од елементарних и других непогода.

http://www.msb.gov.ba/PDF/PROCJENA_UGRO%C5%BDENOSTI_BIH_07102013.pdf

допуњена (2019).

 

Препоруке:

1. На ентитетском нивоу постоје институције које су надлежне за обављење геолошких дјелатности Геозавод - Зворник и Федерални завод за геологију -Сарајево. Препорука је да се ради на кадровском и техничком јачању ових институција, бољој координацији и обезбјеђивању размјене података. Једна од главних активности требало би да буде формирање катастара клизишта и израда карата стабилности тла на ентитетским нивоима и њихово усаглашавање.

2. Сеизмолошки мониторинг је у надлежности ентитетских институција РХМЗ и ФХМЗ. Препорука је да се ради на кадровском и техничком јачању ових институција, бољој координацији тих институција односно обезбјеђивању размјене података. Када је у питању сеизмолошки мониторинг, с обзиром да постоје ентитетске сеизмолошке мреже потребно је обезбиједити квалитетан и поуздан пренос података са сеизмолошких станица у ентитетске центре гдје се подаци обрађују и резултати обраде достављају у Оперативно комуникациони центар БиХ - 112 на употребу.

3. С обзиром да је Босна и Херцеговина усвојила европске прописе који се односе на пројектовање и грађење (Eurocod - 8) али да исти још увијек нису у употреби јер нису преведени, препорука је да се убрза превођење и прилагођавање споменутих прописа.

4. У Босни и Херцеговини је још увијек у употреби Правилник о грађењу у сеизмичким подручјима из 1981.год. из СФРЈ.Препорука је да се исти или модификован правилник донесе на нивоу БиХ.Иста препорука важи и за Правилник о техничким нормативима за осматрање брана, као и за Правилник о осматрању високоспратних објеката.

5. Разрадити и спровести програм едукације о понашању прије, за вријеме и послије дешавања земљотреса. Неопходно би било извршити едукацију дјеце предшколског и школског узраста.

 

Прилози:

Због обима података корисницима Процјене угрожености ће на официјелној wеб страници Министарства безбједности Босне и Херцеговине – www.msb.gov.ba (Сектор за заштиту и спашавање) на располагању стајати сви прилози, база података на основу које је вршена процјена као и други документи, студије и карте.

 

Извор:    Процјена угрожености Босне и Херцеговине од природних и других несрећа, март  2011.година. Ажурирана процјена 2017. и 2019. године.