Vijesti

 

SVE VIJESTI


SEKTORI

KATEGORIJE

PROCJENA UGROŽENOSTI BOSNE I HERCEGOVINE OD PRIRODNIH ILI DRUGIH NESREĆA

09.06.2020

Pošalji dokument na e-mail

E-mail pošiljaoca (*):
E-mail primaoca (*):
Komentar:

GEOLOŠKI HAZARD

      Procjena ugroženosti BiH je temeljni dokument koji će poslužiti za izradu Plana zaštite i spašavanja od prirodnih ili drugih nesreća institucija i tijela u Bosni i Hercegovini i Programa razvoja sustava zaštite i spašavanja institucija i tijela Bosne i Hercegovine.

Treba imati na umu da ovaj dokument nije konačan, odnosno da je on, kao i svaki drugi dokument koji obrađuje dinamičnu materiju, podložan promjenama, dopunama i doradama, u skladu sa aktualnim dešavanjima u prirodnom i društvenom okruženju, te napominjemo da će se u narednom razdoblju, prema potrebi, Procjena ugroženosti BiH mijenjati i razvijati, te postajati kako kvalitativno tako i kvantitativno obuhvatnija i obimnija.

U izradi Procjene ugroženosti BiH, pored predstavnika Ministarstva sigurnosti/Sektora za zaštitu i spašavanje, koji su vršili koordinaciju i organizirali aktivnosti na realizaciji radionica, u izradi su sudjelovali i predstavnici niza institucija, instituta, fakulteta i poduzeća, između ostalih:

- Ministarstvo civilnih poslova Bosne i Hercegovine,

- Ministarstvo civilnih poslova BiH - Centar za uklanjanje mina,

- Federalni hidrometeorološki zavod BiH

- Republički hidrometeorološki zavod Banja Luka

- Federalni zavod za geologiju - Sarajevo

- Republički zavod za geološka istraživanja - Zvornik

 

Interresorna radna skupina je na procjeni ugroženosti radila tijekom 2010.godine i 2011. godine, te ažurirala 2017.godine i 2019.godine, te proizvela ovaj dokument koji obuhvaća teritorij Bosne i Hercegovine i sve vrste opasnosti koje ugrožavaju ljude i materijalna dobra u Bosni i Hercegovini, ali i one koje mogu ugroziti susjedne i druge zemlje, kao i one koje iz susjednih i drugih zemalja mogu negativno utjecati na stanovnike i materijalna dobra u Bosni i Hercegovini. Stoga Procjena ugroženosti BiH pruža objektivnu sliku rizika u Bosni i Hercegovini kao i onih koji imaju prekogranično dejstvo. Procjena ugroženosti BiH identificira nesreće i katastrofe i analizira vjerovatnoću kao i štetne posljedice na ljude, imovinu, okoliš i infrastrukturu/društvenu zajednicu.

 

  • Geološki hazardi(klizišta, potresi,tonjenje tla, erozije tla-odroni kamenja i zemlje)

-Klizišta

Lista reprezentativnih klizišta u BiH

Identificirani hazardi  u BiH

Rizici

U BiH

Prekogranični efekat

Klizište Suljakovići - Maglaj

+

 

Klizište Mala Broda - Zenica

+

 

Klizište Bogatići Trnovo

+

 

Klizište Čemerno - Gacko

+

 

Klizište Lopare

+

 

Klizište Zvornik

+

 

Klizište Banja Luka

+

 

 


-
PotresiMapa podložnosti na klizanje tla u BiH,

Izvor: Procjena rizika od poplava i klizišta za stambeni sektor u BiH ( EU program za oporavak od poplava , 2015.)

Teritorij Bosne i Hercegovine predstavlja jedan od seizmički aktivnijih dijelova Balkanskog poluotoka, koji ulazi u sastav sredozemno - trans - azijskog seizmičkog pojasa. Pored prirodnih potresa koji su česta pojava, u regionu se javljaju i vještački potresi kao posljedica izgradnje hidroakumulacija-brana, koji su registrirani na branama Bočac, Grabovica, Grančarevo, Rama i dr.

 

Identificirani potresi u BiH

Rizici

U BiH

Prekogranični efekat

Banja Luka  potres magnitude  > 6.5 jedinica Rihterove skale

+

+

Tihaljina  potres magnitude  > 6.5 jedinica Rihterove skale

+

+

Treskavica potres magnitude  > 6.0 jedinica Rihterove skale

+

+

Grahovo  potres magnitude  > 6.0 jedinica Rihterove skale

+

+

Ljubinje  potres magnitude  > 6.0 jedinica Rihterove skale

+

+

Tabela:    Lista reprezentativnih potresa u BiH

Mapa opasnosti od potresa, Izvor: Mape opasnosti i rizika za BiH, UN 2016.god.

Detaljna analiza reprezentativnih rizika je data u bazi scenarija dokumenta Procjena ugroženosti BiH od elementarnih i drugih nepogoda.

http://www.msb.gov.ba/PDF/PROCJENA_UGRO%C5%BDENOSTI_BIH_07102013.pdf

dopunjena (2019).

 

Preporuke:

1. Na entitetskoj razini postoje institucije koje su nadležne za vršenje geoloških djelatnosti Geozavod - Zvornik i Federalni zavod za geologiju -Sarajevo. Preporuka je da se radi na kadrovskom i tehničkom jačanju ovih institucija, boljoj koordinaciji i osiguravanju razmjene podataka. Jedna od glavnih aktivnosti trebalo bi da bude formiranje katastara klizišta i izrada karata stabilnosti tla na entitetskim razinama i njihovo suglasje.

2. Seizmološki monitoring je u nadležnosti entitetskih institucija RHMZ i FHMZ. Preporuka je da se radi na kadrovskom i tehničkom jačanju ovih institucija, boljoj koordinaciji tih institucija odnosno osiguranje razmjene podataka. Kada je u pitanju seizmološki monitoring, s obzirom da postoje entitetske seizmološke mreže potrebno je osigurati kvalitetan i pouzdan prijenos podataka sa seizmoloških stanica u entitetske centre gdje se podaci obrađuju i rezultati obrade dostavljaju u Operativno komunikacijski centar BiH - 112 na uporabu.

3. S obzirom da je Bosna i Hercegovina usvojila europske propise koji se odnose na projektiranje i građenje (Eurocod - 8) ali da isti još uvijek nisu u uporabi jer nisu prevedeni, preporuka je da se ubrza prevođenje i prilagođavanje spomenutih propisa.

4. U Bosni i Hercegovini je još uvijek u uporabi Pravilnik o građenju u seizmičkim područjima iz 1981.god. iz SFRJ.Preporuka je da se isti ili modificiran pravilnik donese na razini BiH.Ista preporuka važi i za Pravilnik o tehničkim normativima za osmatranje brana, kao i za Pravilnik o osmatranju visokospratnih objekata.

5. Razraditi i sprovesti program edukacije o ponašanju prije, za vrijeme i poslije dešavanja potresa. Neophodno bi bilo izvršiti edukaciju djece predškolskog i školskog uzrasta.

 

Privici:

Zbog obujma podataka korisnicima Procjene ugroženosti će na oficijelnoj web stranici Ministarstva sigurnosti Bosne i Hercegovine – www.msb.gov.ba (Sektor za zaštitu i spašavanje) na raspolaganju stajati svi privici, baza podataka na temelju koje je vršena procjena kao i drugi dokumenti, studije i karte.

 

 

Izvor:    Procjena ugroženosti Bosne i Hercegovine od prirodnih i drugih nesreća, ožujak

               2011.godina. Ažurirana procjena 2017. i 2019. godine