Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Пилот случајеви употребе државе чланице пружају увид у обликовање Европског временског облака

04.12.2020

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Заједнички пројект Европског центра за средњорочне временске прогнозе (ECMWF) и Европске организације за експлоатацију метеоролошких сателита (EUMETSAT) за стварање инфраструктуре рачунарског облака за метеоролошку заједницу улази у нову фазу. Фокус ће бити на раду с корисницима који тренутно испробавају апликације на пилот инфраструктури коју су успоставиле двије организације са циљем процјене платформе и обликовања будућих оперативних услуга.

Циљ пројекта „Европски временски облак“ је да корисницима у својим државама чланицама и осталим чланицама Европске метеоролошке инфраструктуре омогући у пуној мјери доступност огромној бази података ECMWF -а и EUMETSAT -а.

Пројект ће поставити темеље за снажну, домен-специфичну Европску IT инфраструктуру, која омогућава директан приступ и ефикасну обраду података. То значи да се подацима проматрања, подацима прогнозе и метеоролошким производима може приступити заједно као да су колоцирани. Федерација са релевантним инфраструктурама облака других партнера омогућит ће даљње ширење распона доступних података.

Кључна предност технологијеоблака је што се може користити за извршење обраде радних оптерећења тамо гдје су подаци, без потребе за преносом велике количине података. У поређењу с другим постојећим рјешењима, попут рачунарских објеката високих перформанси, облак омогућава већи ступањ флексибилности и прилагођавања крајњег корисника IT инфраструктуре која подржава обраду података.

Пилот пројект демонстрира како корисници могу повезати њихову обраду података и примијенити нове облике аналитике података, попут машинског учења, на великим скуповима података који су им потребни.

 

 

Како се почетни двогодишњи пилот период ближи крају, постигнут је значајан напредак у рјешавању аспеката управљања пројектом и аспеката инфраструктуре, као и у испитивању случајеваупотребе. Очекује се да ће Европски временски облак постати оперативан 2022. године, с тим да је пилот фаза продужена за годину дана тако да се прва оперативна инфраструктура може поставити у новом ECMWF -овом центру података у Болоњи, Италија.

Корисност Европског временског облака већ је доказана његовом улогом коју је имао кроз подршку Државном хидрометеоролошком заводу Републике Хрватске након земљотреса који се догодио почетком ове године (backing up Croatia’s forecast production). Такође, и други случајеви упорабе показују велико обећање демонстрирајући вриједност комбиновања скупова података и обраде података у облаку.Korisnost europskog vremenskog oblaka već je dokazana ulogom koju je imao u potpori hrvatskoj prognoziranoj proizvodnji nakon potresa početkom ove godine.The usefulness of the European weather cloud has already been proven by the role it played in supporting Croatia's projected production after the earthquake earlier this year.Korisnost Europske Vrijeme Cloud već pokazuje ulogu je igrao u backup Hrvatske prognozu proizvodnje nakon potresa ranije ove godine.The usefulness of European Weather Cloud is already showing the role it played in backing Croatia's production forecast after the earthquake earlier this year.Учитавање комплетних резултата није успело

Пробајте поново

Покушавамо поново...

Покушавамо поново...

https://www.ecmwf.int/en/about/media-centre/news/2020/pilot-member-state-use-cases-provide-insight-shape-european-weather