Vijesti

 

SVE VIJESTI


SEKTORI

KATEGORIJE

Pilot slučajevi uporabe države članice pružaju uvid u oblikovanje Europskog vremenskog oblaka

04.12.2020

Pošalji dokument na e-mail

E-mail pošiljaoca (*):
E-mail primaoca (*):
Komentar:

Zajednički projekt Europskog centra za srednjoročne vremenske prognoze (ECMWF) i Europske organizacije za eksploataciju meteoroloških satelita (EUMETSAT) za stvaranje infrastrukture računarskog oblaka za meteorološku zajednicu ulazi u novu fazu. Fokus će biti na radu s korisnicima koji trenutačno isprobavaju aplikacije na pilot infrastrukturi koju su uspostavile dvije organizacije s ciljem procjene platforme i oblikovanja budućih operativnih usluga.

Cilj projekta „Europski vremenski oblak“ je da korisnicima u svojim državama članicama i ostalim članicama Europske meteorološke infrastrukture omogući u punoj mjeri dostupnost ogromnoj bazi podataka ECMWF-a i EUMETSAT-a.

Projekt će postaviti temelje za snažnu, domen-specifičnu Europsku IT infrastrukturu, koja omogućava izravan pristup i učinkovitu obradu podataka. To znači da se podacima promatranja, podacima prognoze i meteorološkim proizvodima može pristupiti zajedno kao da su kolocirani. Federacija sa relevantnim infrastrukturama oblaka drugih partnera omogućit će daljnje širenje raspona dostupnih podataka.

Ključna prednost tehnologijeoblaka je što se može koristiti za izvršenje obrade radnih opterećenja tamo gdje su podaci, bez potrebe za prijenosom velike količine podataka. U usporedbi s drugim postojećim rješenjima, poput računarskih objekata visokih performansi, oblak omogućava veći stupanj fleksibilnosti i prilagođavanja krajnjeg korisnika IT infrastrukture koja podupire obradu podataka.

Pilot projekt demonstrira kako korisnici mogu povezati njihovu obradu podataka i primijeniti nove oblike analitike podataka, poput mašinskog učenja, na velikim skupovima podataka koji su im potrebni.

 

 

Kako se početni dvogodišnji pilot period bliži kraju, postignut je značajan napredak u rješavanju aspekata upravljanja projektom i aspekata infrastrukture, kao i u ispitivanju slučajevauporabe. Očekuje se da će Europski vremenski oblak postati operativan 2022. godine, s tim da je pilot faza produžena za godinu dana tako da se prva operativna infrastruktura može postaviti u novom ECMWF-ovom centru podataka u Bolonji, Italija.

Korisnost Europskog vremenskog oblaka već je dokazana njegovom ulogom koju je imao kroz podršku Državnom hidrometeorološkom zavodu Republike Hrvatske nakon zemljotresa koji se dogodio početkom ove godine (backing up Croatia’s forecast production). Također, i drugi slučajevi uporabe pokazuju veliko obećanje demonstrirajući vrijednost kombinovanja skupova podataka i obrade podataka u oblaku.Korisnost europskog vremenskog oblaka već je dokazana ulogom koju je imao u potpori hrvatskoj prognoziranoj proizvodnji nakon potresa početkom ove godine.The usefulness of the European weather cloud has already been proven by the role it played in supporting Croatia's projected production after the earthquake earlier this year.Korisnost Europske Vrijeme Cloud već pokazuje ulogu je igrao u backup Hrvatske prognozu proizvodnje nakon potresa ranije ove godine.The usefulness of European Weather Cloud is already showing the role it played in backing Croatia's production forecast after the earthquake earlier this year.Учитавање комплетних резултата није успело

Пробајте поново

Покушавамо поново...

Покушавамо поново...

https://www.ecmwf.int/en/about/media-centre/news/2020/pilot-member-state-use-cases-provide-insight-shape-european-weather