Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

ONLINE ПАНЕЛ - „БОРБА ПРОТИВ КЛИМАТСКИХ ПРОМЈЕНА У БОСНИ И ХЕРЦЕГОВИНИ НЕ МОЖЕ ЧЕКАТИ“

14.12.2020

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Поводом петогодишњице од потписивања Паришког споразума, 11.12.2020. године одржан је онлине интерактивни догађај у Сарајеву под називом „Борба против климатских промјена у Босни и Херцеговини не може чекати“. Организатори овог догађаја су Уједињене нације (УН) и Развојни програм Уједињених нација (УНДП) заједно са нашим партнерима, Уједињеним Краљевством, Италијом, Француском, Шведском и Чилеом. Догађај је организован у сарадњи са Министарством вањске трговине и економских односа БиХ, Министарством за просторно уређење, грађевинарство и екологију РС и Федералним министарством околиша и туризма.

Босна и Херцеговина, као потписница споразума, обавезала се да ће спроводити циљеве Париског споразума.

 

У Паришком споразуму о климатским промјенама стоји да је споразум постигнут "у контексту одрживог развоја и настојања за искорјењивање сиромаштва", те настоји појачати глобални одговор на опасност од климатских промјена својим главним мјерама:

  • задржати повећање глобалне просјечне температуре на 2°Ц изнад нивоа у прединдустријском периоду те предузети мјере у сврху ограничавања раста глобалне просјечне температуре изнад 1,5°Ц, изнад нивоа у прединдустријском периоду;
  • повећати способност прилагођавања  посљедицама климатских промјена и потицати смањење емисија стакленичких плинова на начин којим се не угрожава производња хране;
  • осигурати финансирање пројеката који смањују емисију стакленичких плинова и повећавају отпорност на климатске промјене.

Борба за успоравање и заустављање климатских промјена у Споразуму је препозната као метода остваривања ширег циља међународне заједнице: борбе против неједнакости и постизања одрживог развоја на нивоу  цијеле планете.

 

 

Заједно са другим земљама широм свијета, Босна и Херцеговина повећава своје утврђене доприносе  како би ограничила глобални пораст температуре на 1,5°Ц, те тиме испунила циљеве из Паришког споразума о климатским промјенама , осигурала нашу будућност прелазом на економију ниске емисије стакленичких плинова ( ЦО2) и постигла циљеве одрживог економског развоја и друштвене кохезије. 

 

Догађај који је организован, пружио је динамичан увид у то како су амбициозне, глобално преузете обавезе борбе против климатских промјена преточене у дјело и позитивне могућности у свакодневном животу Босне и Херцеговине. На њему су биле приказане неке од најинтересантнијих активности, као и пројекти везани за борбу против климатских промјена у земљи, али и промовисани домаћи корисници и лидери борбе против климатских промјена.