Vijesti

 

SVE VIJESTI


SEKTORI

KATEGORIJE

ONLINE PANEL - „BORBA PROTIV KLIMATSKIH PROMJENA U BOSNI I HERCEGOVINI NE MOŽE ČEKATI“

14.12.2020

Pošalji dokument na e-mail

E-mail pošiljaoca (*):
E-mail primaoca (*):
Komentar:

Povodom petogodišnjice od potpisivanja Pariškog sporazuma, 11.12.2020. godine održan je online interaktivni događaj u Sarajevu pod nazivom „Borba protiv klimatskih promjena u Bosni i Hercegovini ne može čekati“. Organizatori ovog događaja su Ujedinjene nacije (UN) i Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP) zajedno sa našim partnerima, Ujedinjenim Kraljevstvom, Italijom, Francuskom, Švedskom i Čileom. Događaj je organiziran u suradnji sa Ministarstvom vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, Ministarstvom za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS i Federalnim ministarstvom okoliša i turizma.

Bosna i Hercegovina, kao potpisnica sporazuma, obvezala se da će provoditi ciljeve Pariskog sporazuma.

 

U Pariškom sporazumu o klimatskim promjenama stoji da je sporazum postignut "u kontekstu održivog razvoja i nastojanja za iskorjenjivanje siromaštva", te nastoji pojačati globalni odgovor na opasnost od klimatskih promjena svojim glavnim mjerama:

  • zadržati povećanje globalne prosječne temperature na 2°C iznad razine u predindustrijskom razdoblju te poduzeti mjere u svrhu ograničavanja rasta globalne prosječne temperature iznad 1,5°C, iznad razne u predindustrijskom razdoblju;
  • povećati sposobnost prilagođavanja  posljedicama klimatskih promjena i poticati smanjenje emisija stakleničkih plinova na način kojim se ne ugrožava proizvodnja hrane;
  • osigurati financiranje projekata koji smanjuju emisiju stakleničkih plinova i povećavaju otpornost na klimatske promjene.

Borba za usporavanje i zaustavljanje klimatskih promjena u Sporazumu je prepoznata kao metoda ostvarivanja šireg cilja međunarodne zajednice: borbe protiv nejednakosti i postizanja održivog razvoja na razini  cijele planete.

 

 

Zajedno sa drugim zemljama širom svijeta, Bosna i Hercegovina povećava svoje utvrđene doprinose  kako bi ograničila globalni porast temperature na 1,5°C, te time ispunila ciljeve iz Pariškog sporazuma o klimatskim promjenama, osigurala našu budućnost prelazom na ekonomiju niske emisije stakleničkih plinova ( CO2) i postigla ciljeve održivog ekonomskog razvoja i društvene kohezije. 

 

Događaj koji je organiziran, pružio je dinamičan uvid u to kako su ambiciozne, globalno preuzete obveze borbe protiv klimatskih promjena pretočene u djelo i pozitivne mogućnosti u svakodnevnom životu Bosne i Hercegovine. Na njemu su bile prikazane neke od najinteresantnijih aktivnosti, kao i projekti vezani za borbu protiv klimatskih promjena u zemlji, ali i promovirani domaći korisnici i lideri borbe protiv klimatskih promjena.