Vijesti

 

SVE VIJESTI


SEKTORI

KATEGORIJE

Održan online sastanak o temi „Obrazovanje u vrijeme COVID-u 19 – iznalaženje konsenzusa o organizaciji sigurnog obrazovanja za regiju Evrope tokom pandemije COVID-19“

01.09.2020

Pošalji dokument na e-mail

E-mail pošiljaoca (*):
E-mail primaoca (*):
Komentar:

 

Na osnovu inicijative Ministarstva zdravlja Italije 31. 08. 2020. godine održan je sastanak o temi „Obrazovanje u vrijeme COVID-19 – iznalaženje konsenzusa o organizaciji sigurnog obrazovanja za regiju Europe tokom pandemije COVID-19“. Sastanak su vodili predstavnici Regionalnog ureda za Europu Svjetske zdravstvene organizacije, a u istom je učestvovalo više od 250 učesnika.

 Cilj sastanka je bio da se predstave prikladne i izvodive mjere za ublažavanje rizika od prenošenja bolesti u školskom okruženju s obzirom na izvjesni početak školske godine, kako bi škole predstavljale sigurna okruženja za učenje i boravak djece i nastavnog osoblja.

Od početka pandemije COVID-19, škole su zatvorene u 180 država, na osnovu čega se procjenjuje da je oko 1,5 milijardi djece i mladih bilo uskraćeno za redovno pohađanje i učešće u nastavnom procesu. 

Italija, Armenija, Njemačka, Izrael, Hrvatska, Danska i Turska su predstavile svoja iskustva u suočavanju sa izazovima očuvanja zdravlja djece i održavanja nastave, kao i primjerima prakse kojih bi se i u narednom periodu trebalo pridržavati.

Naime, iako je svaka od navedenih država na određeni period zatvarala škole kako bi se smanjila izloženost riziku, a cijeneći činjenicu da sa septembrom počinje nova školska godina, zaključak je da u najboljem interesu djece i mladih, škole i obrazovne institucije otvoriti, uz izuzetno i strogo poštivanje sljedećeg:

-          Epidemioloških mjera koje podrazumijevaju ličnu higijenu; respiratornu higijenu i nošenje maski; korištenje dezinfekcionih sredstava u objektu, ali i dezinficiranje objekata;

-          Obavezno nošenje maski u javnom prijevozu;

-          Poštivanje fizičke distance u razredima koja varira od 1 do 2 metra;

-          Smanjenje broja učenika u razredima ili dijeljenje u grupe; i

-          Općenito pridržavanje svih javnih mjera sigurnosti u školama.

 

Predstavnici UNESCO-a i Europske komisije su istakli važnost „aktivnog obrazovanja“, koje podrazumijeva boravak u školi, usvajanje znanja u školskom okruženju, jer je zaključeno da je face-to-face metod učenja i dalje, bez obzira na sve mogućnosti digitalnih tehnologija, nezamjenjiv.

 

Govorilo se i o neophodnosti saradnje oblasti obrazovanja i zdravstva, ali i lokalnih zajednica, direktora škole, nastavnog osoblja, roditelja i djece.

Djeca su dio porodice, a porodice dio društva i zato se mora slušati i njihov glas, želje i potrebe. Saradnja je ključna jer jedino tako možemo učiti jedni od drugih i biti podrška.

Moramo naučiti živjeti sa virusom, ali se zaštiti, poštovati mjere i rizik svesti na minimum kako bi se svi segmenti života, a obrazovanje je njegov sastavni dio, odvijali što je moguće normalnije.

 

Sastanak je završen porukom: „Ne možemo otvarati društva bez otvaranja škola prije svega“. 

 

Iskustva država, primjeri dobre prakse, ali i dalje preporuke za sigurno djelovanje je moguće detaljnije pročitati u Izvještaju koji je dostupan na https://www.iss.it/rapports-covid-19.