Grb BiH

BOSNIA AND HERZEGOVINA

Vijesti

 

ALL NEWS


SECTORS

CATEGORIES

(Not translated) Ministar civilnih poslova BiH Adil Osmanović tokom 70. zasjedanja Generalne skupštine UN-a učestvovao na događaju na visokom nivou: Pravo na obrazovanje u vanrednim situacijama

30/09/2015

Send documents on email

Email sender (*):
Email recipient (*):
Comment:


Bosna i Hercegovina, zajedno sa Katarom, Kostarikom, Kraljevinom Norveškom, Nikaragvom i Portugalom, kao i drugim ključnim akterima, inicirala je održavanje događaja na visokom nivou tokom 70. zasjedanja Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, u kontekstu Samita UN-a, s temom „Pravo na obrazovanje u vanrednim situacijama“.

            Ministar civilnih poslova BiH Adil Osmanović naglasio je važnost održavanja ovakvog događaja u vrijeme kada se sve više mladih ljudi suočava sa prestankom obrazovanja i gubitkom prava na obrazovanje u okviru različitih kriznih situacija, te naglasio da su u vremenu ratnih strahota i razaranja u Bosni i Hercegovini obrazovanje i zdravstvo bili jedini funkcionalan segment.

            „Kao neko ko predstavlja Bosnu i Hercegovinu, zemlju koja je prošla kroz ratne strahote, tvrdim da pravo na obrazovanje mora biti uključeno u međunarodni humanitarni odgovor na oružane sukobe i druge krizne situacije u svijetu i to i za vrijeme trajanja sukoba ili krize, ali i poslije! S tim u vezi apelujem da se i izbjeglicama i migrantima koji su danas prinuđeni da napuste svoje domove i države pruži ista šansa kakvu su dobile izbjeglice iz Bosne i Hercegovine u velikom broju evropskih i prekookeanskih država“, rekao je ministar Osmanović.

            Ministar je istakao da je u Bosni i Hercegovini učinjena greška u vidu neadekvatne pažnje posvećene obrazovanju nakon završetka rata, zajedno sa pravom na povratak u predratne domove i povrat imovine. Oštro je osudio svaku politizaciju obrazovanja, imajući u vidu da je kvalitetno i inkluzivno obrazovanje, u najširem smislu te riječi, najbolja garancija budućnosti svakog pojedinca, ali i svake države i društva.

            Na sastanku u Njujorku usvojen je Razvojni program nakon 2015. godine, u kojem je  naglašeno pravo na obrazovanje u vanrednim situacijama, te razmatrani konkretni prijedlozi o tome kako podržati pravo na obrazovanje u vanrednim situacijama, uključujući humanitarni i razvojni pristup.