Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

У Брчком обиљежен 4. април Међународни дан подизања свјесности о опасности од мина и пружања помоћи у противминском дјеловању

04.04.2022

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Министарка цивилних послова Босне и Херцеговине Анкица Гудељевић присуствовала је данас у Брчко дистрикту догађају поводом обиљежавања 4. априла, Међународног дана подизања свјесности о опасности од мина и пружања помоћи у противминском дјеловању.

                Министарка је том приликом нагласила важност наставка улагања у процес противминског дјеловања у Босни и Херцеговини.

                “Минско експлозивна средства представљају глобалну пријетњу за безбједност људи и развој како привредних тако и туристичких потенцијала. Сам податак да је минска опасност потврђена у 118 општина у БиХ, те да је од посљедица мина,  620 особа смртно страдало, док је 1150 повријеђено, говори да је овај проблем итекако присутан у Босни и Херцеговини, те да нам предстоји још доста посла с циљем коначне елиминације ризика. Економски губитак због некоришћења минско сумњивог подручја је огроман , 65% шумског подручја и 25% пољопривредног земљишта је тренутно  још увијек минско сумњиво подручје, рекла је министарка Гудељевић.

                Она је подсјетила да је у претходном периоду завршен значајан пројекат “Сарајево без мина” , док су у току пројекти “Мостар без мина” те “Брчко без мина”, чија је реализација започела крајем прошле године. Ради се пројектима који се реализују у свим дијеловима Босне и Херцеговине, а којих сигурно не би било у оволиком обиму без донатора:  Сједињених Америчких Држава, Савезне Републике Њемачке, Краљевине Норвешке, Швајцарске, Јапан, ЕУ И других.

                “Овом приликом се захваљујем свим донаторима на континуираној подршци коју пружају БиХ”, рекла је Гудељевић.

                На догађају у Брчком наглашено је да интерес донатор за деминирање у БиХ и даље постоји, а самим тим и одлучност међународне заједнице за достизање земље без мина за што је потребно и издвајање средстава унутар БиХ са свих нивоа власти. Захваљујући обиљежавању сумњивих површина и програмима едукације, број несрећа изазваних минама је значајно смањен, али се несреће и даље дешавају. Тако су у 2021. години три особе смртно страдале, од чега једно дијете, а један деминер је повријеђен.

                Министарство цивилних послова у сарадњи с Комисијом за деминирање и Центром за уклањање мина у БиХ ће, као и до сада, радити на остварењу визије која подразумијева Босну и Херцеговину без мина и експлозивних средстава заосталих из рата у којој ће цјелокупно становништво вршити све неопходне животне активности без опасности по властиту сигурност и у којој ће жртве мина и експлозивних средстава заосталих из рата, бити интегрисане у друштво.