Vijesti

 

SVE VIJESTI


SEKTORI

KATEGORIJE

U Brčkom obilježen 4. travanj Međunarodni dan podizanja svjesnosti o opasnosti od mina i pružanja pomoći u protuminskom djelovanju

04.04.2022

Pošalji dokument na e-mail

E-mail pošiljaoca (*):
E-mail primaoca (*):
Komentar:

Ministrica civilnih poslova Bosne i Hercegovine Ankica Gudeljević prisustvovala je danas u Brčko distriktu događaju povodom obilježavanja 4. travnja, Međunarodnog dana podizanja svjesnosti o opasnosti od mina i pružanja pomoći u protuminskom djelovanju.

                Ministrica je tom prigodom naglasila važnost nastavka ulaganja u proces protuminskog djelovanja u Bosni i Hercegovini.

                “Minsko eksplozivna sredstva predstavljaju globalnu prijetnju za sigurnost ljudi i razvoj kako gospodarskih tako i turističkih potencijala. Sam podatak da je minska opasnost potvrđena u 118 općina u BiH, te da je od posljedica mina,  620 osoba smrtno stradalo, dok je 1150 povrijeđeno, govori da je ovaj problem itekako prisutan u Bosni i Hercegovini, te da nam predstoji još dosta posla s ciljem konačne eliminacije rizika. Ekonomski gubitak zbog nekorištenja minsko sumnjivog područja je ogroman , 65% šumskog područja i 25% poljoprivrednog zemljišta je trenutačno  još uvijek minsko sumnjivo područje, rekla je ministrica Gudeljević.

                Ona je podsjetila da je u prethodnom razdoblju završen značajan projekt “Sarajevo bez mina” , dok su u tijeku projekti “Mostar bez mina” te “Brčko bez mina”, čija je realizacija započela koncem prošle godine. Radi se projektima koji se realiziraju u svim dijelovima Bosne i Hercegovine, a kojih sigurno ne bi bilo u ovolikom obujmu bez donatora:  Sjedinjenih Američkih Država, Savezne Republike Njemačke, Kraljevine Norveške, Švicarske, Japan, EU I drugih.

                “Ovom prigodom se zahvaljujem svim donatorima na kontinuiranoj potpori koju pružaju BiH”, rekla je Gudeljević.

                Na događaju u Brčkom naglašeno je da interes donator za razminiranje u BiH i dalje postoji, a samim tim i odlučnost međunarodne zajednice za dostizanje zemlje bez mina za što je potrebno i izdvajanje sredstava unutar BiH sa svih razina vlasti. Zahvaljujući obilježavanju sumnjivih površina i programima edukacije, broj nesreća izazvanih minama je značajno smanjen, ali se nesreće i dalje dešavaju. Tako su u 2021.godini tri osobe smrtno stradale, od čega jedno dijete, a jedan deminer je povrijeđen.

                Ministarstvo civilnih poslova u suradnji s Povjerenstvom za razminiranje i Centrom za uklanjanje mina u BiH će, kao i do sada, raditi na ostvarenju vizije koja podrazumijeva Bosnu i Hercegovinu bez mina i eksplozivnih sredstava zaostalih iz rata u kojoj će cjelokupno stanovništvo vršiti sve neophodne životne aktivnosti bez opasnosti po vlastitu sigurnost i u kojoj će žrtve mina i eksplozivnih sredstava zaostalih iz rata, biti integrirane u društvo.