Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Загађење мора пластиком: Геолошка перспектива проблема

30.06.2021

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Загађивачи, укључујући пластику, допиру до дубокоморских вентилатора путем повезаних система за усмјеравање седимената, као и изван припадајућих сливова, преко обалних и шелфанских струја (тј. Приморских ћелија), еолским транспортом, површинским струјама и директним улаз из океанских извора као што су бродарство и риболов. Заслуге: ИА Кане и А. Филдани (Измијењено из Хеслер и Филдани [2019].)

Нови фокусни чланак у мајском издању  Геологије  сажима истраживање пластичног отпада у морском и седиментном окружењу. Аутори ИА Кане са свеуч. из Манцхестера и А. Филдани са Института Дееп Тиме пишу да се „Загађење околине узроковано неконтролисаном људском активношћу догађа у широким размерама без преседана широм свијета. Од различитих облика антропогеног загађења, испуштање пластике у природу, посебно у океане, један је од најновијих и видљивих ефеката. "

Аутори наводе вишеструке студије, укључујући једну у мајском издању Гуангфа Зхонг и Xиаотонг Пенг, о којој се расправљало у претходном саопштењу ГСА када је објављено на мрежи уочи штампања (26. јануара 2021). Зхонг и Пенг били су изненађени када су пронашли пластични отпад у дубокоморском подморском кањону смјештеном на сјеверозападу Јужнокинеског мора.

"Пластика се генерално сматра доминантном компонентом морског отпада због своје трајности и велике количине произведеног", пишу Кане и Филдани. „Нано и микропластика су посебно подмукли облик антропогеног загађивача: ситни фрагменти и влакна могу бити невидљиви голим оком, али се уносе с храном и водом коју конзумирамо и апсорбирају у тијело организама.“

Једно од њихових виталних питања је: „Ако нека пластика може преживјети> 1000 година у копненом окружењу, колико дуго траје у океанским рововима који су дубоки километрима, мрачни, хладни и под високим притиском? Колико треба микропластики да се разбије на микропластику и нанопластику у дубоком мору? "

"Иако је на креаторима политике да подузму мјере како би заштитили океане од даљње штете, ми препознајемо улоге које геознанственици могу играти", пишу Кане и Филдани. То укључује употребу њихове дубоке временске перспективе за рјешавање друштвених изазова, њихово разумијевање данашње расподјеле на морском дну и у седиментном запису, кориштење геознанствених техника за биљежење посљедица напора на ублажавању и предвиђање будућности морског дна пластика.

Укратко, они пишу: „Разумијемо ... пролазну природу стратиграфског записа и његово изненађујуће очување, те јединствено геохемијско окружење пронађено у дубокоморским седиментима. Наш приступ од извора до потока како би се расвијетлиле везе између земље и мора може идентифицирати изворе и путеве којима пластика пролази док прелази природна станишта и идентифицирати контекст у којем је на крају секвестриран и екосуставе на које утјечу. То ће се догодити уском сурадњом с океанографима, биолозима, кемичарима и другима који се баве глобалним проблемом загађења.

https://scitechdaily.com/plastic-pollution-in-the-deep-sea-a-geological-perspective-on-a-global-problem/