Vijesti

 

SVE VIJESTI


SEKTORI

KATEGORIJE

VRIJEME KAD JE JEDNA KATASTROFA PREDAH OD DRUGE

21.04.2020

Pošalji dokument na e-mail

E-mail pošiljaoca (*):
E-mail primaoca (*):
Komentar:

      U vremenu proglašene pandemije i stanja prirodne nesreće (Federacija Bosne i Hercegovine) i Vanrednog stanja (Republika Srpska), za Bosnu i Hercegovinu je od izuzetnog značaja praćenje mogućnosti da se dese prirodne nesreće i unaprijed predvide adekvatne mjere prevencije i intervencije.

 

Jedan od svježijih primjera jeste događaj u susjednoj Republici Hrvatskoj i zemljotresu koji se desio u Zagrebu 22.marta 2020. Godine, jačine M 5,3 sa značajnim posljedicama po infrastrukturu i osobe. Ovaj slučaj bio je posebno specifičan jer se desio u momentu proglašenja vanrednog stanja i pandemije, zabrane kretanja i ostanka doma, a zemljotres koji se desio natjerao je ljude da izadju vani i da ostanu na snijegu ispred svojih domova, što se direktno kosilo sa naredbama Civilne zaštite o socijalnom distanciranju i zabrani kretanja. Rasjed uz koji se desio zemljotres bio je uz sjeverni rub Medvednice. I kao takav je jedan od najjačih u zadnjih 120 godina (nije uobičajeno!).

 

Kolika je mogućnost da se nešto slično dogodi u BIH?

Nadležne institucije u praćenju i predviđanju seizmičkih aktivnosti su na nivou entitetskih nadležnosti:

 

-       Federalni hidrometerološki zavod, Sarajevo

-       Republički hidrometerološki zavod Republike Srpske, Banja Luka

 

Navedene institucije su članice međunarodne evropske organizacije za praćenje zemljotresa (Euro-Mediteranski Seizmološki Centar - www.emsc-csem.org), gdje se mogu dobiti svi podaci u momentu dok se dešavaju, a preko mreže seizmoloških stanica koje se nalaze širom Bosne i Hercegovine. Na ovu temu su rađene i mnogobroje studije sa mapama i mogućim scenarijima u vezi tektonskih aktivnosti u BIH, obrađeni u Studiji „Procjena ugroženosti Bosne i Hercegovine od prirodnih i drugih nesreća“ (2011)

http://www.msb.gov.ba/PDF/PROCJENA_UGRO%C5%BDENOSTI_BIH_07102013.pdf dopunjena (2019).

 

Institucije koje se bave izučavanjem i predviđanjem tektonskih aktivnosti, kao i izradi seizmičkih karti:

 

-       Federalni zavod za geologiju, Sarajevo

-       Republički zavod za geološka istraživanja, Zvornik

 

Prema navedenim Studijama da se zaključiti da je mogućnost da se desi neki veći potres u BIH jako mali, ali ne i nemoguć, do nivoa od 8 MCS i to sa najvećom mogućnošću dešavanja na jugu BIH oko Mostara i južnije, zbog tektonskog kontakta uz obalu Jadranskog mora, te u srednjoj i sjevernoj Bosni oko Banja Luke, Tuzle i Zenice, uz doboke rasjede. Seizmičke pokrete je nemoguće predvidjeti i samo možemo govoriti o približnim lokacijama, jer se isti uvijek dešavaju uz kontakte tektonskih ploča i prenose se uz duboke rasjede, gdje i oslobađaju najveću energiju.

 

Navedeni Zavodi su članice Europske geološke asocijacije (Euro Geo Survey, www.eurogeosurveys.org) sa kojim rade niz projekta u domenu geoloških nauka, između ostalog i izrade tektonskih mapa i mogućih seizmičkih aktivnosti.

 

Sigurno da bi u toku vanrednog stanja trebalo osmisliti posebne mjere reakcije i intervencije u slučaju da se ipak desi ovakav događaj (gdje smjestiti ljude koji su ostali bez doma, kako uspostaviti timove za procjenu stanja objekata, kako distancirati osobe kako bi se ispoštovale mjere poduzete zbog pandemije...itd. I ako treba pomenuti da je na osnovu predhodnih dešavanja BIH puno osjetljivija na drugu vrstu prirodnih nesreća, a to su poplave i klizišta. Gdje tokom maja treba obratiti posebnu pažnju na praćenje hidrometeroloških prilika, koje su do sada uvijek bile sa enormnim padavinama.