Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

УНЕСКО webinar „Култура и образовање током пандемије COVID-19“

08.06.2020

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

У организацији УНЕСКО-вог Института за цјеложивотно учење (UIL) организиран је webinar на којем су учесници размијенили искуства и примјере добре праксе о начинима функционирања сектора образовања и културе током трајања пандемије COVID-19. 

Културни и образовни сектори широм свијета су претрпјели огроман ударац усљед пандемије. Ипак, многи градови, међу њима и чланови УНЕСКО-ве Глобалне мреже градова који улажу у образовање својих становника (УНЕСКО GNLC) су на креативан и иновативан начин одговорили на кризу.

Истакнуто је да је култура људима требала и током карантина па су многи умјетници организирали концерте и друге културне догађаје од куће, што је доказ да културу ни вирус не може зауставити. Ипак, не може се све што чини културу представити кроз дигитални свијет.

Сектретарка УНЕСКО-ве  Мреже креативних градова Денисе Баx представила је неколико иницијатива креативних градова који су искористили моћ културе, умјетности и креативности да се суоче са изазовима пандемије.

Тако је Богота, креативни град музике, покренула пројект који је имао циљ да ојача социјалне и међугенерацијске везе. Шпанска Тераса је покренула иницијативу којом је показала како се кроз филмску умјетност може борити против пандемије, док је кинески Хангзхоу развио пројект о дигиталној технологији и сторyтеллингу који становницима олакшава приступ културном насљеђу.

Сви ови примјери показују да је култура кључна у промовишењу различитих облика образовања.

Представник мексичке Пуебле Луис Гонзалес казао је да је овај град креирао online платформу за неформално учење која има за циљ да промовише емоционалну интелигенцију кроз бројне вјежбе.

Диане Табагх из аустралског Вyндхама рекла је да је овај град настојао олакшати и ојачати сарадњу међу упосленицима различитих сектора током трајања пандемије кроз online обуке, подршку менталном здрављу, савјетима за вјежбање, здраве оброке и Facebook разговоре.

Културни догађаји су били доступни и становницима мађарског Печуха током трајање пандемије. Представник овог града Балазс Неметх рекао је да су организовани online музички фестивали, виртуелне посјете музејима и УНЕСКО-вим свјетским баштинама, виртуелна предавања и слично.

На крају webinarа је закључено да су људи широм свијета схватили значај културе те да ће тек сада почети откривати блага културног насљеђа, те да је нужно размислити на који начин култура и образовање сарађују и како се та сарадња може унаприједити за бољу будућности свих људи.