Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

УНЕСКО Регионалне консултације о отвореној науци (Open Science) за источну Европу

05.10.2020

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

На 40. засједању Генералне конференције УНЕСКО-а, одржаном у новембру 2019. године, 193 државе чланице су задужиле Организацију да развије међународни инструмент за постављање стандарда о отвореној науци у облику УНЕСКО-ве Препоруке о отвореној науци.

Отворена наука је глобални покрет чији је циљ науку учинити доступнијом, демократскијом, транспарентнијом и кориснијом за све. Потакнут дигиталним напретком у данашњем свијету, прелазак на отворену науку омогућава научним информацијама, подацима и резултатима да буду широко доступни и да се лакше дијеле уз активно судјеловање свих релевантних судионика.

Препоруке УНЕСКО-а су правни инструменти којима Генерална конференција формулише принципе и норме за међународно уређење одређених питања, те као такве имају за циљ да утичу на развој националних закона и пракси. Препорука о отвореној науци треба да дефинише заједничке вриједности и принципе за отворену науку и утврди конкретне мјере о отвореном приступу и отвореним подацима, с приједлозима за приближавање грађана науци и обавезама које олакшавају производњу и ширење научног знања широм свијета.

У циљу израде Препоруке о отвореној науци, УНЕСКО је покренуо процес серије регионалних онлине консултација, регионалних и тематских састанака и бројних дебата о импликацијама, предностима и изазовима отворене науке широм свијета, а како би прикупио ставове и искуства из свих регина и од свих заинтересованих страна.

Као задње у низу регионалних конслутација, 24.9.2020. године су одржане онлине консултације за регион источне Европе на којима су се окупили научници, креатори политика, издавачи, представници академије и други заинтересовани судионици.

Током панела и отворене дискусије учесници овог састанка су истакли потребу и значај отворене науке, али и изазове који ће се морати превазићи да би концепт отворене науке заживио, укључујући и промјену начина на који се обавља научни рад, валоризација резултата као и легислативни и финансијски аспекти научног рада.

Извјештаји са проведених регионалних консултација, презентације и информације о процесу припреме Препоруке о отвореној науци су доступни на wеб страници УНЕСКО-а:

https://en.unesco.org/science-sustainable-future/open-science/recommendation.

Усвајање Препоруке о отвореној науци се очекује крајем 2021. године.