Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Свјетски дан менталног здравља – 10. октобар

10.10.2021

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Како би се подигла свијест о проблемима менталног здравља, сваке године, 10. октобра, обиљежава се Свјетски дан менталног здравља.

Ментално здравље се дефинише као стање добробити у којем сваки појединац остварује своје потенцијале, може се носити с нормалним животним стресом, те је способан доприносити заједници. Ментално здравље је приоритет свима нама, не бринемо ли о свом менталном здрављу, не бринемо ни о менталном здрављу других. Добро ментално здравље помаже нам да постанемо снажнији и задовољни собом, уживамо у животу, те да се успјешно носимо са свакодневним ситуацијама. Проблеми менталног здравља не погађају само одрасле особе. Дјеца, тинејџери и млади такође могу имати проблеме с менталним здрављем. Студије показују да се већина људи с проблемима менталног здравља побољшава, а многи се потпуно опораве. Проблеми с менталним здрављем погађају сваког четвртог човјека, па се људи због тога осјећају изоловано и безвриједно. Ризик за нарушавање менталног здравља присутан је у свим социјалним групама, али је већи међу сиромашнима, незапосленима, дјецом и адолесцентима и старијим особама. Рани знакови поремећаја  менталног здравља су повлачење од пријатеља, осјећај безнађа, показивање негативних емоција и др. Постоје разне методе за рјешавање проблема менталног здравља. Лијечење је врло индивидуално.

Свјетска здравствена организација (WHО), с циљем обиљежавања Свјетског дана менталног здравља, ове године проводи кампању под слоганом „Ментално здравље за све: учинимо све да то постане стварност“. Прошло је више од 18 мјесеци од почетка пандемије KОВИД-19. У неким земљама живот се враћа на неки привид нормалности; у другима, стопе преноса и пријема у болницу остају високе, ремете животе породица и заједница. Пандемија је у свим земљама имала велики утицај на ментално здравље људи. Посебно су погођене и неке групе, укључујући здравствене и друге најизложеније раднике, студенте, људе који живе сами и оне с постојећим обољењем менталног здравља. У исто вријеме, анкета Свјетске здравствене организације проведена средином 2020. године јасно је показала да је знатно поремећено пружање услуга за особе с психичким, неуролошким поремећајима, укључујући и особе које користе супстанце.

Ипак, постоји неки разлог за оптимизам. Током Свјетске здравствене скупштине у мају 2021. године, владе из цијелог свијета препознале су потребу за побољшањем квалитета услуга менталног здравља на свим нивоима и подржале свеобухватни Акциони план Свјетске здравствене организације о менталном здрављу за период 2013-2030. године. Неке су земље нашле нове начине пружања здравствене заштите за своје становништво. Током овогодишње кампање за Свјетски дан менталног здравља, WHO ће представити напоре уложене у неким од тих земаља и подстаћи остале да истакну своје позитивне приче, као надахнуће другима. Такође ће бити обезбијеђени нови корисни материјали о томе како се бринути за властито ментално здравље и пружити подршку другима.

Свјетски дан менталног здравља представља прилику за власти, организације цивилног друштва и многе друге актере да разговарају о корацима које већ предузимају и које намјеравају предузети како би квалитетна заштита менталног здравља за све постала стварност.