Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Свјетски дан борбе против AIDS-а

01.12.2021

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

        Свјетски дан борбе  против AIDS-а  обиљежава се сваке године 1.децембра с  циљем подизања свијести јавности о AIDS-у. Синдром AIDS је стање опасно по живот узроковано вирусом HIV. HIV вирус напада имуни систем и смањује његову отпорност на друге болести. Свјетски дан AIDS-а је једна од једанаест глобалних кампања јавног здравља које обиљежава Свјетска здравствена организација.Овај дан је први пут обиљежен 1988.године.

        Од 2017. године Сида је убила између 28,9 милиона и 41,5 милиона људи широм свијета.Сада КОВИД- 19 погоршава поремећаје у услугама чинећи животе многих људи који живе са Хивом изазовнији. Тема Свјетског дана против AIDS-а 2021.године „окончање неједнакости.Крај AIDS-а“ са посебним акцентом на допирање  до људи који су заостали. Данас је наука доста напредовала у терапији AIDS-а а и постоје закони који штите особе које живе са тим вирус. Много виртуелних догађаја може да се организује на Свјетски дан борбр против AIDS-а. Са вирусом HIV-а данас се захваљујући лијековима може живјети. Вирус се најчешће преноси сексуалним путем,вирус се не може прењети социјалним контактима нити путем животиња. Жене могу прењети вирус на дијете у току трудноће. Особе које најчешће обољевају су: хомосексуалци,сполни партнери заражених особа, новорођенчад мајки заражених HIV-ом. Доста људи не препозна симптоме кад се зарази HIV-ом. Неки болесници имају симптоме налик грипи, имају температуру, главобољу,повећане лимфне чворове. Вирус уништава све странице без неких видљивих клиничких слика. Већина симптома се може повезати са неком др.болести, само се претрагама  крви на HIV може доказати да су симптоми повезани за AIDS-ом.Ако је имуни систем оштећен HIV-ом, може доћи до разних инфекција као што су: Гљивичне инфекције, вирусне инфекције, бактеријске инфекције. Ако је особа била изложена неком он наведених фактора, требало би да посјети доктора. Резултати добијени тестирањем на HIV би требало да се држе у тајности и да су доступни само пацијенту.

        Ако се слиједе љекарски савјети особа са HIV-ом може живјети дуго и сретно,а постоје и многе организације за HIV, разни форуми који обољелим особама могу пружити најбољу могућу подршку.