Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Суше: Тиха опасност усред пандемије

27.10.2020

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Интегрирање управљања ризиком од катастрофе и акција против цовид-19.

УНЕСКО-ова група стручњака за управљање ризиком (GERM) позива на проведбу јавних политика COVID-19, које смањују посљедице суше, обезбјеђујући сигуран приступ води за пиће и храни.

Усред тренутне глобалне пандемије, суше постају све теже због свог утицаја на два кључна елемента суочавања са заразним болестима: хигијену и храну. Стога се морају хитно ријешити директни утицајаи суше на људе и друштво, како би се зајамчио приступ довољним и квалитетним водним ресурсима, у складу с новим нивоима потражње произашлим из пандемије.

Регија Латинске Америке и Кариба често је погођена сушама које имају значајан утицаја на квалитет живота људи. Између 2000. и 2019. суше у регији погодиле су 53 милиона људи , као и између 2005. и 2015. године губици у пољопривреди и сточарству који се директно приписују овом феномену, процијењени су на 13 000 милиона долара, што суше чини најскупљом катастрофом за цијелу регију у том периоду..

53 милиона људи погођени су сушом у регији

13 милијарди УСД губитак у пољопривреди и сточарству

Постоје и други негативни утицајаи који се не приказују увијек на правилан начин, попут оних који обично нису повезани са посљедицама суше, јер се не јављају када их могу опазити системи управљања ризиком од катастрофе; па чак и други који се односе на добробит људи, посебно на здравље, што такође није обухваћено статистиком о посљедицама суше. Због односа између воде, економије и друштва, економски губици узроковани догађајима дефицита воде у регији су четири пута већи од оних узрокованих догађајима који прекомјерно воде .

Драматични тренутни утицај других природних опасности, попут земљотреса и урагана, усмјерава повећану пажњу на њихово праћење, а планови управљања тим катастрофама боље су дизајнирани. У пракси метеоролошке и хидролошке службе емитују рана упозорења о суши на која се владе не обраћају одмах.

Суше су обично тиха опасност јер почињу полако, у географским границама, које је тешко одредити, а њихови се учинци временом одгађају. Њихов утицаја на доступност воде за пољопривреду, биолошку разноликост, друштво и економију је постепен, а ова карактеристика настоји учинити управљање сушама сложенијим у односу на друге природне појаве. Иако је озбиљност утицаја овог феномена препозната, мјере за ублажавање његових негативних ефеката започињу касно и на секторски начин, без свеобухватне визије рјешења.

Препознато је да немају све земље регије успостављену политику за суочавање с овом опасношћу. С тим у вези, регионална сарадња игра стратешку улогу у побољшању капацитета влада да адекватно управљају овом врстом ризика.

У контексту COVID-19, суше повећавају здравствене, производне и социјалне проблеме који утјечу на управљање пандемијом, а погоршавају се структурни услови сиромаштва и глади, у којима милиони људи живе у регији.

Погоршана су понашања која повећавају здравствени ризик, попут накупљања воде у неприкладним посудама, која могу укључивати ​​друге озбиљне векторе болести, као што је денга; долази до масовног расељавања људи; а у руралним подручјима и насељима без водоводних мрежа нестају уобичајене залихе воде, узимајући изворе водоснабдијевања из домаћинстава и усјева.

Унутар овог сценарија, у латиноамеричкој и карипској друштвеној стварности, жене и дјевојке су оне које највише трпе, улажући вријеме и свакодневне напоре како би добиле воду за пиће на већим удаљеностима и под још тежим увјетима.

Препознајући ова питања, постоји снажан регионални научни консензус о потреби свеобухватних приступа јавним политикама, који омогућавају земљама да ефикасније управљају овим ризиком. Међу препорученим основним ступовима могу се издвојити сљедеће:

а) Процјена рањивости и утицаја.

б) Системи за надзор и рано упозоравање.

ц) Међусекторски одговор и мјере ублажавања.

д) Превенција суше која адекватно узима у обзир социјални контекст имплементације.

Што се тиче управљања ризиком од суше, још увијек постоје технички и политички проблеми које треба ријешити. Међутим, с обзиром на озбиљан сценариј ЦОВИД-19, треба подузети мјере за ублажавање већ познатих проблема и проблема који се повећавају сушом. Нужно је провести додатне специфичне мјере како би се смањио ризик становништва и зајамчио им сигуран приступ питкој води и храни, као једна од мјера за суочавање са тренутном пандемијом.

Извор:     https://en.unesco.org/news/droughts-silent-danger-midst-pandemic