Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Школе у Европи стају отворене унаточ увођењу строгих рестрикција

10.11.2020

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Европске земље попут Њемачке, Француске и Ирске одлучиле су да не затворе школе и вртиће у посљедњем валу увођења нових рестрикција како би се спријечило ширење коронавируса.

Иако јавност није била задовољна том одлуком,  власти су се опредијелиле за јаче мјере заштите у школама под условом да остану отворене. 

"Не можемо и нећемо дозволити да будућност наше дјеце и омладине буду жртва ове болести. Треба им образовање", рекао је премијер Ирске Мицхаел Мартин.

Широм свијета постоји све већа забринутост да пандемија наноси трајну штету академском и емоционалном развоју цијеле генерације дјеце.

Раније овог мјесеца, њемачка конференција министара културе, одговорних за координацију образовне политике, нагласила је право дјеце на образовање, за које су рекли да се најбоље постиже међу вршњацима у учионици.

Њемачка канцеларка Ангела Меркел казала је да је ова земља свјесна "драматичних друштвених посљедица" које је узроковало затварање школа у марту и априлу.

Медицински стручњаци указују на многе ствари које до сада нису биле познате, а то је да уз одговарајуће мјере опреза стопа преноса коронавируса у школама је релативно ниска, посебно међу најмлађим ученицима. Дјеца која се заразе обично имају благе симптоме, а мјере попут ношења маски, физичке дистанце и провјетравања просторија учинковитије су него што је раније предвиђано.

Иако не значи да су школе без ризика, није познато да су биле главни извор избијања епидемије у западној Европи и Сједињеним Америчким Државама. Ученици и упосленици образовних институција ризикују да се заразе и вирус пренесу некоме од својих укућана који спадају у осјетљиве категорије становништва.

Европски центар за превенцију и контролу болести открио је да су дјеца чинила мање од 5 посто свих случајева коронавируса пријављених у 27 земаља Европске уније и Британије. Центар је открио да је "мало вјероватно да ће затварање школа пружити значајну додатну заштиту дјечјег здравља".

Неке од мјера које многе европске земље проводе су обавезно ношење маски за сву дјецу и упосленике, обавезно провјетравање просторија, смањење броја дјеце у учионицама уз физичку дистанцу. Правила налажу да се тамо гдје инфекција досегне одређени праг затвори школа.

Иако су многи људи забринути, није био примјетан већи отпор овој одлуци ни код родитеља ни код наставника. За сада, присуство настави је обавезно, а учење на даљину није опција.

Док је многим родитељима лакнуло  што су им дјеца у школама, други се брину да су изложени беспотребном ризику.

Учитељи у Француској брину да обавезно ношење маски није довољна заштита те предлажу увођење модела комбинираног учења. У Њемачкој постоји бојазан да се неће све школе придржавати мјера.

Предсједник Њемачког удружења наставника Хеинз-Петер Меидингер поручује да школе требају остати отворене, али не под сваку цијену. 

Извор:https://www.nytimes.com/2020/10/29/world/europe/schools-coronavirus-europe-lockdowns.html