Grb BiH

BOSNIA AND HERZEGOVINA

Vijesti

 

ALL NEWS


SECTORS

CATEGORIES

(Not translated) Škole u Evropi staju otvorene unatoč uvođenju strogih restrikcija

10/11/2020

Send documents on email

Email sender (*):
Email recipient (*):
Comment:

Evropske zemlje poput Njemačke, Francuske i Irske odlučile su da ne zatvore škole i vrtiće u posljednjem valu uvođenja novih restrikcija kako bi se spriječilo širenje koronavirusa.

Iako javnost nije bila zadovoljna tom odlukom,  vlasti su se opredijelile za jače mjere zaštite u školama pod uvjetom da ostanu otvorene. 

"Ne možemo i nećemo dozvoliti da budućnost naše djece i omladine budu žrtva ove bolesti. Treba im obrazovanje", rekao je premijer Irske Michael Martin.

Širom svijeta postoji sve veća zabrinutost da pandemija nanosi trajnu štetu akademskom i emocionalnom razvoju cijele generacije djece.

Ranije ovog mjeseca, njemačka konferencija ministara kulture, odgovornih za koordinaciju obrazovne politike, naglasila je pravo djece na obrazovanje, za koje su rekli da se najbolje postiže među vršnjacima u učionici.

Njemačka kancelarka Angela Merkel kazala je da je ova zemlja svjesna "dramatičnih društvenih posljedica" koje je uzrokovalo zatvaranje škola u martu i aprilu.

Medicinski stručnjaci ukazuju na mnoge stvari koje do sada nisu bile poznate, a to je da uz odgovarajuće mjere opreza stopa prenosa koronavirusa u školama je relativno niska, posebno među najmlađim učenicima. Djeca koja se zaraze obično imaju blage simptome, a mjere poput nošenja maski, fizičke distance i provjetravanja prostorija učinkovitije su nego što je ranije predviđano.

Iako ne znači da su škole bez rizika, nije poznato da su bile glavni izvor izbijanja epidemije u zapadnoj Evropi i Sjedinjenim Američkim Državama. Učenici i uposlenici obrazovnih institucija rizikuju da se zaraze i virus prenesu nekome od svojih ukućana koji spadaju u osjetljive kategorije stanovništva.

Evropski centar za prevenciju i kontrolu bolesti otkrio je da su djeca činila manje od 5 posto svih slučajeva koronavirusa prijavljenih u 27 zemalja Evropske unije i Britanije. Centar je otkrio da je "malo vjerovatno da će zatvaranje škola pružiti značajnu dodatnu zaštitu dječjeg zdravlja".

Neke od mjera koje mnoge evropske zemlje provode su obavezno nošenje maski za svu djecu i uposlenike, obavezno provjetravanje prostorija, smanjenje broja djece u učionicama uz fizičku distancu. Pravila nalažu da se tamo gdje infekcija dosegne određeni prag zatvori škola.

Iako su mnogi ljudi zabrinuti, nije bio primjetan veći otpor ovoj odluci ni kod roditelja ni kod nastavnika. Za sada, prisustvo nastavi je obavezno, a učenje na daljinu nije opcija.

Dok je mnogim roditeljima laknulo  što su im djeca u školama, drugi se brinu da su izloženi bespotrebnom riziku.

Učitelji u Francuskoj brinu da obavezno nošenje maski nije dovoljna zaštita te predlažu uvođenje modela kombiniranog učenja. U Njemačkoj postoji bojazan da se neće sve škole pridržavati mjera.

Predsjednik Njemačkog udruženja nastavnika Heinz-Peter Meidinger poručuje da škole trebaju ostati otvorene, ali ne pod svaku cijenu. 

Izvor: https://www.nytimes.com/2020/10/29/world/europe/schools-coronavirus-europe-lockdowns.html