Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Рано упозорење и рана акција- Међународни дан смањења ризика од катастрофа 2022

04.11.2022

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

“Екстремни временски догађаји не морају постати катастрофе”, рекао је предсједник Мозамбика Нyси на Међународни дан смањења ризика од катастрофа, на покретању заједничке публикације UNDRR-WMO о системима раног упозоравања на више опасности.

Извјештај показује да системи раног упозоравања на више опасности смањују озбиљност катастрофа, омогућавајући рану акцију која спречава смрт и смањује број погођених људи. Али многе од најугроженијих земаља нису адекватно покривене ниједном врстом система раног упозоравања. Мање од половине најнеразвијенијих земаља и једне трећине малих острвских држава у развоју, имају систем раног упозоравања на више опасности, док 60% људи у Африци није обухваћено.

Како би се ријешила ова неравнотежа, Међународни дан смањења ризика од катастрофа 2022. (ИДДРР), 13. октобра, фокусирао се на циљ Г Сендаи оквира, позивајући на повећану доступност и приступ системима раног упозоравања на више опасности и информацијама о ризику од катастрофа.

Сендаи оквирни циљ Г

Значајно повећати доступност и приступ системима раног упозоравања на  опасности и информацијама о процјенама ризика од катастрофа до 2030.

Покривеност системом раног упозоравања за све у року од пет година.

Обиљежавајући ту прилику, специјални представник УН-а при генералном секретару за смањење ризика од катастрофа, Мами Мизутори, и генерални секретар Свјетске метеоролошке организације (WМО) Петери Талас објавили су извјештај- Глобални статус система раног упозоравања на више опасности – циљ Г. На основу анализе недавних података, студија показује да је смртност од катастрофа у земљама које немају покривеност раним упозоравањем осам пута већа од оних земаља с функционалним системима раног упозоравања на више опасности (MHEWS).

На церемонији обиљежавања међународног дана у Мапуту, у Мозамбику, госпођа Мизутори је рекла да би се глобални напори требали фокусирати на рјешавање недостатака у покривености системом раног упозоравања, посебно у Африци.

“Данас једна трећина свјетске популације, углавном у најнеразвијенијим земљама и малим острвским државама у развоју, није покривена системима раног упозоравања на катастрофе”, рекла је она.

„У Африци је још горе: 60 посто људи нема покривеност. Ово је неприхватљиво.”

“Афрички континент је најосјетљивији на ризик од катастрофе. Од 2015. године на континенту је забиљежено преко 700 катастрофа које су погодиле преко 80 милиона људи и убиле преко 66.000 људи широм континента. Суше, циклони и поплаве погодиле су више људи и подривале економски развој”, речено је.

 

„У Мозамбику, сјећање на катастрофу изазвану циклоном Идаи још је свјеже у нашим мислима. Ипак, од катастрофе Идаи, која је резултирала са преко 1000 смртних случајева и погодила стотине хиљада људи, катастрофе и даље погађају људе и развој на континенту. На рогу Африке, стална суша, која је била најгора од посљедњих 40 година, погодила је преко 50 милиона људи.”

 

Проширивање домета раних упозорења и климатских информација

Комисија Афричке уније, радећи са међународним партнерима, укључујући УНДРР, Владу Италије и техничког партнера ЦИМА, недавно је успоставила Афрички уред за рано упозоравање и системе раног дјеловања за више опасности у фебруару 2022. Смјештена у Адис Абеби, Етиопија.

Међутим, да би се испунили циљеви пружања покривености системом раног упозоравања за све, мора се успоставити више таквих објеката на националном и регионалном нивоу, у Африци и глобално.

“Екстремни временски догађаји не морају постати катастрофа.”

Филипе Јацинто Нyуси, предсједник Мозамбика, истакао је да су земље у региону посебно осјетљиве на природне опасности.

Посљедњих година Мозамбик и његове сусједе погодио је циклон Динео, 2017. године, циклон Идаи и циклон Кеннетх 2019. године, циклон Елоисе 2021., а 2022. године тропска олуја Ана, тропска депресија Думако и Цyцло.

Такође је претрпео јаку сушу 2015. и 2016. године, са недостатком воде на југу земље – укључујући главни град Мапуто

https://www.undrr.org/news/early-warning-and-early-action-are-needed-so-extreme-weather-events-dont-become-disasters