Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Протекла година у очима статистике: Суочавање с ектремним изазовима

06.01.2022

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Рекордне врућине, падавине, разорни пожари, суша, само су неке од екстремних временских појава у 2021. години.

Понајприје, топлотни вал у Канади и дијеловима сјеверозападног САД-а гурнуо је температуру на скоро 50°Ц (Британска Колумбија), а крајем јуна, изазвао је стотине смртних случајева узрокованих врућином и подстакао разорне пожаре. Исти регион су погодиле изузетне падавине и поплаве у новембру.

Долина смрти у Калифорнији достигла је 54,4 °Ц током једног од вишеструких топлотних таласа на југозападу САД у јулу. Многи дијелови Медитерана у августу су имали рекордне температуре. Сицилија је достигла 48,8 °Ц, што је привремени европски рекорд. Велики пожари избили су у многим дијеловима регије, а посебно су погођени Алжир, јужна Турска и Грчка.

Екстремне падавине погодиле су кинеску провинцију Хенан од 17. до 21. јула. У граду Џенгџоу 20. јула пало је 201,9 мм падавина у једном сату (кинески национални рекорд) и 720 мм за догађај у целини, више од годишњег просека.

Западна Европа је средином јула доживјела неке од најтежих забиљежених поплава. Дијелови Њемачке и Белгије добили су 100 до 150 мм на широком подручју 14-15. јула преко већ засићеног тла, узрокујући поплаве и клизишта и више од 200 смртних случајева.

Упорне натпросјечне падавине у првој половини године у дијеловима сјеверне Јужне Америке, посебно у басену сјеверне Амазоне, довеле су до значајних и дуготрајних поплава у регији. Рио Негро у Манаусу (Бразил) достигао је највиши ниво у историји. Поплаве су погодиле и дијелове источне Африке, а посебно је погођен Јужни Судан.

Велика суша захватила је већи дио суптропске Јужне Америке другу годину заредом. Падавине су биле знатно испод просјека у већем дијелу јужног Бразила, Парагваја, Уругваја и сјеверне Аргентине. Суша је такођер допринијела хуманитарној кризи у дијеловима Афричког рога, укључујући Сомалију, и јужни Мадагаскар.

Ово опредјељеује WМО да настави рад на јачању система раног упозоравања, умрежавању временских и хидролошких посматрања у земљама у развоју и спашавању људи и средстава за живот.

 

https://public.wmo.int/en/media/news/2021-meeting-challenge-of-extreme-weather