Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Представљање студије Корегулација штетног онлајн садржаја у БиХ – мапирање европских стандарда и корегулаторних пракси

03.07.2024

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

У Сарајеву је у просторијама Europe House представљена студија – „Корегулација штетног садржаја онлајн у БиХ – мапирање европских стандарда и корегулаторних пракси у борби против штетних онлајн садржаја у БиХ“, а којој је присуствовао и представник Министарства цивилних послова БиХ. Студија је настала у оквиру заједничког пројекта ЕУ и Савјета Европе „Заштита слободе изражавања и слободе медија у Босни и Херцеговини – ПРОФРЕX“, који финансира ЕУ кроз програм Horizontal Facility за Западни Балкан и Турску 2022 – 2026, а имплементиро Савјет Европе.

Студија се бави темом адекватне заштите од штетних онлајн садржаја (укључујући говор мржње и дезинформације онлајн), уз заштиту слободе изражавања и јавне дебате као основних вриједности демократског друштва.  Наведена студија нуди детаљну анализу постојећих стандарда и модела на европском нивоу и ставља их у контекст босанскохерцеговачког регулаторног оквира, с циљем заштите од штетних онлајн садржаја. Такође, нуди препоруке за њихово унапређење, са посебним фокусом на развијање мултисекторске сарадње унутар БиХ међу различитим институцијама друштва, укључујући владине, невладине, образовне, те све друге заинтересоване друштвене секторе, како би се заједнички приступило борби против говора мржње, дезинформација и других штетних садржаја.

Препоруке су усклађене са европским стандардима, конкретно с мјерама предложеним у акту ЕУ о дигиталним услугама (Digital Service Act – DSA) и као такве, у складу с обавезама које БиХ прихвата у оквиру процеса усклађивања законске регулативе са европским у наступајућим преговорима за чланство у ЕУ.

Циљ састанка је био да се акцентирају питања везана за штетне садржаје на интернету, као и да се мапирају домаћи актери који ће се бавити датим питањем, односно да се направи шири систем сарадње – Платформа сарадње на нивоу БиХ. Институције које су спомињане на састанку као најпозваније у овом процесу су Министарство саобраћаја и веза БиХ, Регулаторана  агенција за комуникације БиХ, Савјета за штампу и онлајн медије у БиХ и друга релевантна владина и невладина тијела.