Vijesti

 

SVE VIJESTI


SEKTORI

KATEGORIJE

Predstavljanje studije Koregulacija štetnog onlajn sadržaja u BiH – mapiranje evropskih standarda i koregulatornih praksi

03.07.2024

Pošalji dokument na e-mail

E-mail pošiljaoca (*):
E-mail primaoca (*):
Komentar:

U Sarajevu je u prostorijama Europe House predstavljena studija – „Koregulacija štetnog sadržaja online u BiH – mapiranje evropskih standarda i koregulatornih praksi u borbi protiv štetnih online sadržaja u BiH“, a kojoj je prisustvovao i predstavnik Ministarstva civilnih poslova BiH. Studija je nastala u okviru zajedničkog projekta EU i Vijeća Evrope „Zaštita slobode izražavanja i slobode medija u Bosni i Hercegovini – PROFREX“, koji finansira EU kroz program Horizontal Facility za Zapadni Balkan i Tursku 2022 – 2026, a implementira Vijeće Evrope.

Studija se bavi temom adekvatne zaštite od štetnih online sadržaja (uključujući govor mržnje i dezinformacije online), uz zaštitu slobode izražavanja i javne debate kao osnovnih vrijednosti demokratskog društva.  Navedena studija nudi detaljnu analizu postojećih standarda i modela na evropskom nivou i stavlja ih u kontekst bosanskohercegovačkog regulatornog okvira, s ciljem zaštite od štetnih online sadržaja. Također, nudi preporuke za njihovo unapređenje, sa posebnim fokusom na razvijanje multisektorske saradnje unutar BiH među različitim institucijama društva, uključujući vladine, nevladine, obrazovne, te sve druge zainteresirane društvene sektore, kako bi se zajednički pristupilo borbi protiv govora mržnje, dezinformacija i drugih štetnih sadržaja.

Preporuke su usklađene sa evropskim standardima, konkretno s mjerama predloženim u aktu EU o digitalnim uslugama (Digital Service Act – DSA) i kao takve, u skladu s obavezama koje BiH prihvata u okviru procesa usklađivanja zakonske regulative sa evropskim u nastupajućim pregovorima za članstvo u EU.

Cilj sastanka je bio da se akcentiraju pitanja vezana za štetne sadržaje na internetu, kao i da se mapiraju domaći akteri koji će se baviti datim pitanjem, odnosno da se napravi širi sistem saradnje – Platforma saradnje na nivou BiH. Institucije koje su spominjane na sastanku kao najpozvanije u ovom procesu su Ministarstvo komunikacija i transporta BiH, Regulatorana  agencija za komunikacije BiH, Vijeće za štampu i online medije u BiH i druga relevantna vladina i nevladina tijela.