Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

ПОДАЦИ GNSS-а ПОКАЗУЈУ ДА ЈЕ ЈОНОСФЕРА ПОГОЂЕНА ЛИБАНОНСКИМ ЕКСПЛОЗИЈАМА

29.03.2021

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Експлозија 2020. године у либанонском лучком граду Бејруту довела је до југа омеђеног атмосферског вала велике брзине које се једнаке онима генерираним вулканским ерупцијама.

 

Нешто иза 18 сати по локалном времену (15:00 УТЦ) 4. августа 2020. године, у либанонском лучком граду Бејруту експлодирало је више од 2.750 тона несигурно ускладиштеног амонијевог нитрата, усмртивши око 200 људи, учинивши више од 300 000 бескућника и остављајући за собом кратер промјера 140 метара. Експлозија се сматра једном од најмоћнијих не-нуклеарних експлозија које је човјек створио у повијести човјечанства.

Сада су прорачуни јапанских знанственика са Универзитета Хокаидо открили да је атмосферски вал од експлозије довео до поремећаја електрона високо у горњим дијеловима Земље.

 

 Тим знанственика израчунао је промјене укупног садржаја електрона у Земљиној јоносфери (дијелу атмосфере с око 50 до 965 километара надморске висине). Природни догађаји попут екстремног ултраљубичастог зрачења и геомагнетских олуја те умјетних активности попут нуклеарних испитивања могу узроковати поремећаје у садржају електрона у јоносфери.

 

Открили су да је експлозија генерирала вал који је путовао у јоносфери у смјеру према југу брзином од око 0,8 километара у секунди То је слично брзини звучних валова који путују кроз јоносферу.

Тим је израчунао промјене у садржају јоносферских електрона проматрајући разлике у кашњењима микровалних сигнала које GPS сателити преносе на своје земаљске станице. Промјене у садржају електрона утјичу на ове сигнале док пролазе кроз јоносферу и морају се редовито узимати у обзир како би се тачно измјериле GPS позиције.

 

Јоносферски сигнала двију фреквенција носача са сателита глобалног сателитског навигацијског поремећај узрокован експлозијом може се открити диференцијалним јоносферским кашњењима микровалних система (GNSS).  Знанственици су такође успоредили величину јоносферског вала који је генерирао експлозија у Бејруту са сличним валовима након природних и антропогених догађаја. Открили су да је вал генериран експлозијом у Бејруту нешто већи од вала генерираног ерупцијом вулкана Асама 2004. у средишњем Јапану и успоредив са валом који је услиједио након других недавних ерупција на јапанским отоцима.

 

Енергија јоносферског вала генерирана експлозијом у Бејруту била је знатно већа од снажније експлозије у руднику угљена у Wyомингу у САД-у 1996. Експлозија у Бејруту била је еквивалентна експлозији 1,1 килотона ТНТ-а, док је експлозија у Wyомингу била еквивалентна на 1,5 килотона ТНТ-а. Укупни поремећај садржаја електрона у експлозији у Wyoming био је само 1/10 од узрокованог експлозијом у Бејруту. Знанственици вјерују да је томе дјеломично заслужан рудник Wyoming који се налазио у недовољно заштићеној јами.

 

https://www.gpsworld.com/gnss-data-shows-lebanon-blast-affected-ionosphere/