Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Период ватре је пред нама

02.03.2022

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

До краја вијека, климатске промјене ће учинити шумске пожаре чешћим и интензивнијим, па би број пожара могао досећи раст од 50 посто.

Промјене су тако радикалне да се чак се и Арктик суочава са растућим ризиком од шумских пожара, каже се у извјештају УН-овог Програма за околиш (УНЕП). Све ово је садржано у позиву владама да радикално преусмјере улагања на превенцију и спремност за одговор овом изазову.

Овај Извјештај се објављује прије почетка УН-ове Скупштине за животну средину, у Најробију 28. фебруара и биће употпуњен извјештајем о климатским промјенама.

Шумски пожари и климатске промјене имају снажну интеракцију, па се шумски пожари погоршавају с климатским промјенама, кроз повећану сушу, високе температуре зрака, ниску релативну влажност, муње и јаке вјетрове, што резултира топлијим, сушнијим и дужим сезонама пожара.

Истовремено, климатске промјене погоршавају шумски пожари, углавном пустошењем осјетљивих екосистема богатих угљиком попут тресетишта и прашума. Ово претвара пејзаже у пустиње, што погодује расту температура.

Посљедњих година сезоне пожара биљеже рекордне вриједности широм свијета, па се вјерује да је ово предзнак не тако далеке будућности. Пожари постају пријетња и у подручјима, која нису навикла на шумске пожаре, као што су Арктик и централна Европа.

Неке животињске и биљне врсте су све ближе изумирању, па се као примјер наводи да су пожари у Аустралији 2020. уништили милијарде домаћих и дивљих животиња.

https://public.wmo.int/en/media/news/number-of-wildfires-forecast-rise-50-2100