Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Одобрена апликација Министарства цивилних послова за учешће Босне и Херцеговина у раду HelpNet мреже ЕУ за хемикалије и биоциде

09.04.2024

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Босни и Херцеговини одобрено је учешће у раду HelpNet мреже, у статусу посматрача, чиме ће бити олакшано усклађивање прописа о хемикалијама и биоцидима са релевантним регулативама Европске уније. Резултат је ово апликације коју је поднијело Министарство цивилних послова, уз сагласност Министарства здравља и социјалне заштите Републике Српске, Федералног министарства здравства Федерације Босне и Херцеговине и Одсјека за здравство и остале услуге Брчко Дистрикта Босне и Херцеговине.

 Након што је Босна и Херцеговина добила статус земље кандидата за чланство у Европској унији, потребно је да се законодавство земље усклади са ЕУ прописима, укључујући оне који се односе на хемикалије и биоциде. То се прије свега односи на усклађивање са Уредбом о регистрацији, евалуацији, ауторизацији и ограничавању хемикалија (REACH), Уредбом о класификацији, означавању и паковању (CLP) и Уредбом о биоцидним производима (BPR).

Ради ефикасније проведбе и усклађивања с уредбама Европске уније које се односе на хемикалије, прописано је постојање Службе за помоћ (HelpDesk) како на европскомнивоу, тако и на нивоу држава.

Успостављена је HelpNet мрежа коју чине Европска агенција за хемикалије (ECHA) и Службе за помоћ држава (HelpDesk), а циљ мреже је сарадња и постизање узајамног разумијевања у погледу правних захтјева из уредби Европске уније које се односе на хемикалије и биоциде, те пружање конзистентних и усклађених савјета за њихову примјену. 

С обзиром да није земља чланица Европске уније, Босна и Херцеговина ће у HelpNet мрежи имати статус земље посматрача и неће имати право гласа у овом тијелу, али ће имати право учешћа.

Службе за помоћ (HelpDesk) су формиране у земљама Европске уније, те у Норвешкој, Исланду, Лихтенштајну, Швајцарској, Србији, Црној Гори и Турској. Служба за помоћје, у свакој од земаља, прва тачка за контакт кад је ријеч о питањима у вези с уредбама Европске уније о хемикалијама и биоцидима.