Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Нови НАСА-ин истраживачки пројекти истражују утицаје КОВИД-19 на околиш, храну и водоснабдијевање

03.03.2021

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Нови пројекти разматрају стабилност снабдијевање храном и водом и како промјене у људским активностима утјечу на околиш.

У КОВИД-19 пандемије дотакла већини аспеката људског живота. Посљедњих мјесеци НАСА је покренула истраживачке пројекте усмјерене на то како је људски одговор на пандемију утјецао на нашу околину, попут побољшања квалитета зрака услијед смањеног аутомобилског промета на многим мјестима. Али пипци пандемије сежу и даље од тога.

Како су поремећаји производње утјецали на пољопривреду и опскрбу храном? Шта је с нашом способношћу да предвидимо доступност воде у наредним мјесецима? Како промјене нивоа активности утјечу на услове околине?

НАСА-ин Одјељење за науку о Земљи недавно је одабрао три нова пројекта којима је циљ одговорити на ова и друга питања у вези с пандемијом за награде брзих одговора и нових истраживања (RRNES). RRNES финансира пројекте с брзим преокретом који иновативно користе ресурсе и податке агенције за боље разумијевање регионалних и глобалних утјецаја пандемије КОВИД-19 на околиш, околиш и друштво.

Нови пројекти придружују се растућој листи RRNES истраживања која су у току.

Мониторинг снабдијевање храном

Гашења као одговор на КОВИД-19 оставила су многе фармере пред два различита проблема: недостатак радне снаге узрокован ограничењима путовања и пад потражње који је резултат затварања ресторана и школа. Схвативши да ће њихови трошкови рада премашити вриједност њихових усјева, неки фармери одлучили су се одрећи бербе.

Утјецаји ту не престају. Економски пад и с њим повезана незапосленост угрожавају сигурност хране за многе људе, посебно у земљама у развоју. Ограничења увоза и извоза, епидемије КОВИД-19 у и око лучких градова и други поремећаји у ланцу снабдијевање додали су несигурност на пољопривредна тржишта. Да би се глобално пратио развој усјева усјева, ови фактори и други морају се узети у обзир.

Научник са Универзитета Марyланд и водитељ података НАСА-е Харвест Мицхаел Хумбер и његове колеге раде на пројекту који на једном лако доступном мјесту окупља све релевантне податке о науци о Земљи. У складу с мисијом НАСА-иног програма усмјереног на сигурност хране, НАСА Харвест настоји проширити отворени приступ пољопривредним подацима који могу помоћи у доношењу одлука о прехрамбеној политици.

"Циљ нам је пружити интерактивни алат за мапирање wеба који ће вам у само неколико кликова приказати међународно и национално стање на тржишту и примарне процјене урода хране подржане подацима даљинског истраживања", рекао је Хумбер. "Могли бисте комбинирати ове податке с подацима трагача Јохнс Хопкинс КОВИД-19 и најновијим ажурирањима у вези с пандемијом."

Информације доступне путем алата пружит ће креаторима политике, хуманитарним организацијама и другима виталне информације потребне за проактивни одговор на прекиде у опскрби и друге изазове и доношење најбољих одлука за њихове заједнице.

Очување прогноза снабдијевање водом даљинским истраживањем

У семиаридном западном дијелу САД-а пољопривредници и менаџери водних ресурса ослањају се на прогнозе снабдијевање водом како би осигурали да има довољно воде да задовољи потражњу и како би најефикасније искористили доступну воду.

Примарна варијабла у овим прогнозама је оно што се назива еквивалент сњежне воде, а то је количина воде садржане у снијегу која се акумулира и збија током зиме. У прољеће и љето топљење снијега постаје значајан извор слатке воде. Сваког мјесеца геодети врше ручна мјерења еквивалента сњежне воде на стотинама надзорних станица широм регије.

Али шта се догађа када глобална пандемија ограничи геодети способност путовања и подузимања ових мјерења?

„Како је пандемија еволуирала, брзо смо открили да земаљски подаци на које су се управитељи водних ресурса у повијести ослањали при доношењу одлука потенцијално неће бити тако лако доступни као у прошлости, јер за то требају људи у камионима у хеликоптерима који излазе на терен како би вршили ова мјерења ”, рекао је научник Универзитета у Колораду Ноах Молотк. "Наш пројект ће употријебити даљински осјетљиве податке о снијегу како би попунио ове празнине у подацима."

Притом се Молотки његове колеге надају да ће минимализирати поремећаје у прогнозама водоснабдијевања на које се ослања толико стручњака за воду и пољопривреду.

Мапирање активности: Успоравање и убрзање

Већина влада одговорила је на пандемију КОВИД-19 примјеном неког облика гашења; међутим, налози за заустављање и њихово извршење увелике су варирали на локалном, националном и глобалном нивоу. Да бисмо утврдили какве су ефекте та смањења активности имала на контролу вируса и на животну средину, морамо погледати глобалну слику. Срећом, сателити то омогућавају.

Знанственик Санг-Хо Јун и његов тим из НАСА-иног лабораторија за млазни погон, заједно са истраживачима из Земаљске опсерваторије у Сингапуру, користе сателитске радарске податке синтетичког отвора (SAR) за мапирање промјена у нивоу активности у градовима широм свијета.

Подаци SAR-а могу показати промјене на површини Земље током времена. У овом случају, знанственици проматрају ствари попут тога како се концентрација и распоред аутомобила на паркиралиштима и на аутоцестама промијенио од пре-пандемијских образаца, као и од промјена на градилиштима.

"Користећи податке о SAR-у, моћи ћемо пружити мапе градова које квантифицирају промјене активности, како успоравање због закључавања, тако и постепено повећање како владе одлуче да се отворе", рекао је Јун. "Ове мапе ће нам помоћи да боље схватимо како смањења активности одговарају нивоима успјешности различитих градова у контроли епидемија вируса и како та смањења одговарају уоченим побољшањима у околишу, попут квалитета зрака."

Истраживање из овог пројекта такође ће бити уграђено у НАСА-ину контролну плочу КОВИД-19.НАСА континуирано прихваћа приједлоге за нова истраживања RRNES-а.

https://scitechdaily.com/new-nasa-research-projects-probe-covid-19-impacts-on-environment-food-water-supply/?utm_source=TrendMD&utm_medium=cpc&utm_campaign=SciTechDaily_TrendMD_0