Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Надоградња модела побољшава прогнозе аеросола прашине, честица и озона

05.11.2020

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Глобални систем предвиђања Службе за праћење атмосфере Коперник (CAMS) успјешно је надограђен 6. октобра 2020. године, што је довело до побољшаних прогноза аеросола морске соли и прашине, честица и стратосферског озона. CAMS проводи Европски центар за средњорочне временске прогнозе (ECMWF) у име Еуропске комисије, а нови оперативни систем користи најновију верзију интегрисаног система предвиђања ECMWF-а (IFS Cucle 47r1).

 

Поред неколико других услуга, Служба за праћење атмосфере Коперник пружа дневне анализе и прогнозе реактивних плинова у траговима, стакленичких плинова и концентрација аеросола широм свијета. Бесплатни и отворени подаци подржавају креаторе политике, предузећа, научнике и грађане са побољшаним информацијама о атмосфери у окружењу.

 

Систем надоградње предвиђања комбинује четири значајне научне промјене:

 

  • Антропогене емисије су ажуриране на новију верзију. Поред тога, побољшани су дневни циклус и висина вертикалног убризгавања емисија за неке загађиваче, попут SО₂.

 

  • Ажуриране су параметризације које моделирају емисију морске соли и пустињске прашине, што је резултирало бољим слагањем с измјереним концентрацијама аеросола морске соли и смањењем прецјењивања прашине у Сахари, на Блиском Истоку и другим регијама.

 

  • Моделирање стратосферског озона је ажурирано са побољшаном хибридном линеарном шемом озона, што побољшава вертикални профил стратосферског озона у прогнозама.

 

  • Активирана је асимилација посматрања вулканског SО₂ са инструмента Sentinel-5p / TROPOMI.

 

Прије него што је пуштен у рад 6. октобра 2020, побољшани глобални систем предвиђања радио је у тестном режиму од октобра 2019. године. Тим за провјеру ваљаности CAMS-а, предвођен Холандским метеоролошким заводом (KHMI), пажљиво је процијенио резултате како би осигурао квалитету дневне анализе и прогнозе. Њихов извјештај је објављен крајем септембра и чинио је основу за коначну одлуку да се настави с имплементацијом ове побољшане верзије у корист свих корисника.

 

Главни налази опсежног извјештаја сажети су у доњој табели која идентифицира аспекте прогнозе гдје долази до побољшања, аспекте који остају исти и аспекте који показују одређену деградацију. Процјена је рађена за период од октобра 2019. до мај 2020. године и користи се неовисним запажањима као референцом. Приказане су само варијабле за које је било доступно довољно неовисних опажања, а процјена се темељи на статистичким мјерама, попут систематске погрешке, случајне погрешке и корелације. Рутинско поређење глобалних прогноза ЦАМС-а са независним запажањима може се наћи на Серверу за глобалну евалуацију.

 

Процјена перформанси нове надоградње (е-суите) у односу на претходни систем предвиђања (о-суите). „Табела резултата“ показује за које аспекте постоји побољшање, који аспекти остају исти и који аспекти показују одређену деградацију. Процјена је рађена за период од октобра 2019. до мај 2020. године и користи се неовисним запажањима као референцом.

 

Прогнозама ЦАМС-а може се приступити директно путем ЕЦМWФ сервера података или путем оперативно подржаног ФТП приступа. За било каква питања, обратите се тиму за Корисничку подршку Коперник.

 

https://www.ecmwf.int/en/about/media-centre/news/2020/model-upgrade-improves-forecasts-dust-aerosol-particulate-matter-and