Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Министарство цивилних послова иницирало приступање Босне и Херцеговине Европском центру за средњорочне временске прогнозе (ECMWF) с циљем ефикаснијег управљања екстремним временским догађајима

12.04.2024

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

                Министарство цивилних послова Босне и Херцеговине упутило је Европском центру за средњорочне временске прогнозе (ECMWF) писмо намјере за пуноправно чланство, чиме би се створили услови за квалитетнији рад и бржи развој хидро-метеоролошких институција у Босни и Херцеговини, омогућавајући им да боље испуњавају законске обавезе у метеоролошком надзору, краткорочној и дугорочној прогнози времена те упозоравању на екстремне временске догађаје. Све ово требало би резултирати бољом припремом за екстремне временске услове како би се смањиле штете које оне могу проузроковати.

                Европски центар фокусиран је на спречавање посљедица непогода путем раних упозорења, што је од виталног значаја за Босну и Херцеговину која се суочава с повећаном учесталошћу оваквих догађаја.

                Такође, придруживање ECMWF-у омогућиће Босни и Херцеговини приступ европској метеоролошкој инфраструктури, укључујући EUMETNET и EUMETSAT, што ће додатно унаприједити сарадњу и размјену информација у метеоролошкој заједници.

                Активности на прикључењу Босне и Херцеговине Европском центру за средњорочне временске прогнозе вођене су уз координацију Министарства цивилних послова, а уз сагласност и постигнути договор Републичког хидро-метеоролошког завода Републике Српске и Федералног хидро-метеоролошког завода. Очекује се да ће на сједници Савјета ECMWF-а, која ће бити одржана у јуну 2024. године, бити одлучено је ли Босна и Херцеговина испуњава све услове за чланство.

                Европски центар за средњорочне временске прогнозе познат је по производњи глобалних нумеричких прогноза времена од тренутних услова до годину дана унапријед, уз детаљне прогнозе атмосферског састава, укључујући гасове са ефектом стаклене баште, загађиваче ваздуха и вулкански пепео као и прогнозе океанских таласа.

                Имајући у виду наведене чињеница, придруживање ECMWF-у представља важан корак ка унапређењу хидро-метеоролошке службе и припреми за будуће екстремне временске догађаје у Босни и Херцеговини, па ће Министарство цивилних послова наставити да координира активности на остваривању чланства.