Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Минерални ресурси

16.11.2020

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Европска унија (ЕУ) има за циљ поставити Европу на чело сектора сировина и и тим ублажити повезане негативне еколошке и социјалне утјецаје. Поред тога, циљ му је смањити увозну зависност о сировинама које се сматрају критичним за европску индустрију, побољшањем услова приступа опскрби из ЕУ-а и других извора и промовисањем ефикасности ресурса, укључујући рециклирање.

Стратешки план провођења Европске комисије за Европско иновацијско партнерство на сировинама (SIP EIP RM) наглашава потребу за успостављањем и трајним ажурирањем заједничке и интероперабилне базе геолошких знања ЕУ, укључујући обавјештајне информације о минералима. Таква база знања омогућит ће европске напоре у истраживању минералних сировина, као и ефикасно доношење политика и одлука везаних за површину и подземље. У том погледу, информације о минералним ресурсима, размјена података и умрежавање од стране еуропских геолошких истраживања су од кључне важности.

EGS стручна група за минералне ресурсе (MREG) активно је укључена у допринос процесима креирања политика и стратегија чији је циљ идентифицирати, карактеризирати и заштитити одрживи потенцијал ресурса, посебно на критичним и стратешким сировинама, кроз истраживање, развој и иновације.         

Мисија МРЕГ-а је пружање најбоље доступне експертизе и информација о минералима на основу комбинованог знања геолошких истраживања чланица, за политике, комуникацију, стварање ланца вриједности, свијест јавности и образовање у сврхе на европском нивоу, фокусирајући се углавном на јачању индустрија минерала ка одрживости ресурса и конкурентном расту. Потакнути економски раст и минимизирање друштвених, околишних и политичких вриједности и развоја, врше све већи притисак на доступност и експлоатацију геолошких ресурса.

EGS МРЕГ жели постати водећи партнер у оквиру Европске базе знања о сировинама и информационе мреже или других облика сарадње који ће пружити иновативне алате и стручност за подршку сигурној и одрживој опскрби минералима у Европи. Минералне информације које пружа EGS МРЕГ заснивају се на глобално упоредивим, одржаваним, стандардима изврсности за истраживање и развој.

МРЕГ Висион проводи се у сурадњи с другим организацијама које имају минералне обавјештајне капацитете и успјешно је изведен значајан број водећих пројеката ЕУ, уз учешће EGS-а и / или Националних геолошких истраживања (НГС), у партнерству, водећим улогама или другим врстама представљања, као што су AEGOS, SARMa, ProMine, EuroGeoSource, EO -MINERS, Polinares, ERA-MIN, EURare, SNAP SEE, COBALT, Minerals4EU i ProSUM.

Интегришите иновације и стварање вриједности у комбинацији са еколошки прихватљивом и ефикасном експлоатацијом.

 О минералним  ресурсима

Речено је да "ако га не можете узгајати, морате га минирати", што значи да све што не можемо узгајати морамо на један или други начин извући са Земље. Многи не схвате увијек да живимо у свијету утемељеном на минералима. Заправо, готово све што свакодневно користимо направљено је од ресурса са Земље.

Сировине нам дају енергију, инфраструктуру, зграде у којима живимо и радимо, возила која користимо за транспорт, технолошке платформе и битан број других значајних дневних намјена. На примјер, минерали творе и основне сировине за пластику и фармацеутске производе, за козметику, храну, папир, боју, горива, стаклену посуду и намјештај. Све у свему, минерали нас окружују.               

Сваки Европљанин током 70 година свог живота користи у просјеку 460 тона пијеска и шљунка, 166 тона нафте, 39 тона челика, 1 тону бакра и неколико других мање или више ријетких минерала и метала. Запањујућа потражња за сировинама захтијева све веће напоре да се пронађу нови ресурси у све тежим и удаљенијим подручјима и окружењима. Савремена експлоатација ових сировина осигурава минималну штету по околиш у погледу крајолика, таложења отпада, загађења подземних вода и прашине, у Европи и у остатку свијета.

ЕУ се суочава с низом главних изазова у друштвеном и економском расту, укључујући приступ критичним и стратешким сировинама из примарних и секундарних извора, као и стварање одговарајућих радних мјеста, вјештина и технолошких компетенција. Истодобно, потреба за минералним ресурсима и даље расте због све веће глобалне популације и растуће потражње земаља у развоју и економија у развоју (земље BRICS-а: Бразил, Русија, Индија, Кина, Јужна Африка). Рјешавање ових изазова захтијева одговарајуће напоре у истраживању, технологије, иновације, процесе и производе, заједно са одговарајућим политикама за провођење и подстицање потребних промјена.

 Извор

http://www.eurogeosurveys.org/expertgroups/mineral-resources/