Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Љето екстрема: поплаве, врућина и ватра

24.09.2021

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Обилне кише изазвале су разорне поплаве узрокујући десетине жртава у западној Европи. Дијелови Скандинавије трпе дуготрајне врућине, а димни канали из Сибира утјецали су на квалитету зрака широм међународне Дателине на Аљасци. Незапамћена врућина у западној Сјеверној Америци такође је изазвала разорне шумске пожаре.

"Иако су брзе студије  показале јасну везу између климатских промјена изазваних човјеком за невиђене епизоде врућинских валова забиљежене у западним дијеловима Сједињених Држава и Канади, временски обрасци на цијелој сјеверној хемисфери показали су необичне планетарне валовите обрасце овог љета. Донио је невиђену врућину, сушу, хладноћу и влажне услове на разним мјестима.

Треба истражити везу овог великог поремећаја љетне сезоне са загријавањем Арктика и акумулацијом топлоте у океану ", рекао је др. Омар Бадоур, шеф Одјељењу за праћење и политику климе СМО.

 Европске поплаве

Неки дијелови западне Европе у два дана (14. и 15. јула) на земљишту које је већ било близу засићења примили су кишу у вриједности до 2 мјесеца. Горњи метар тла био је потпуно засићен или знатно изнад капацитета поља након јаке кише у највише погођеним регијама Белгије, Холандије, Луксембурга и Њемачке.

Што се тиче људских жртава, Њемачка и Белгија биле су најтеже погођене поплавама у Европи. Власти су извијестиле да је најмање сто људи убијено, а много више несталих јер су људи били заробљени или однесени водама. "То је катастрофа. Има мртвих, несталих, а многи су и даље у опасности", каже МалуДреyер, предсједник њемачкепокрајине Рхеинланд Пфалз, која је била једно од најтеже погођених подручја, с урушеним кућама и широким поплавама.

Према њемачкој националној метеоролошкој служби, DWD, у периоду од 14. до 15. јула у 24 сата је падало око 100 до 150 мм падавина. Метеоролошка станица Реинбак-Тоденфелд (Сјеверна Рајна-Вестфалија) забиљежила је 158 мм, затим Келн-Стаммхеим (Сјеверна Рајна-Вестфалија) са 154 мм, Клеин-Алтендорф (Рајна-Фалачка) са 147 мм и Калл-Систиг (Сјеверна Рајна- Вестпхалиа) са 145 мм.

Широм погођених земаља националне метеоролошке и хидролошке службе издале су бројна упозорења, укључујући Црвена упозорења највишег нивоа како би људе упозорили на ризик по живот.

Ова ситуација настала је због скоро стационарног временског система ниског притиска који је успостављен над Њемачком. Овај нестабилни, бароклини систем обично се полако креће ограниченим подручјем, а повезан је с јаком конвергенцијом и кретањем према горе што доводи до обилних киша.

Луксембург, Холандија и Швајцарска и дијелови сјевероисточне Француске такође су били тешко погођени.  

У Швајцарској је МетеоСвис високи ниво воде описао као критичан. Врхунско упозорење на поплаву нивоа 5 на снази ​​је за језера Биел, Тхун и Виервалдстатерсе, а ниво 4 за језеро Бриенз, Рајну у близини Басела и језеро Зирих.

Брза поплава парализовала је транспортну мрежу Лондона 12. јула, пошто је у кратком временском периоду у високо насељеном урбаном подручју пало око 70 мм кише.

Топлотни таласи

Док је Централна Европа претрпјела смртоносне поплаве, Сјеверну Европуу захватила је продужена врућина.

Према ФМИ-у, Финска је имала свој најтоплији јуни, а врућина се продужила до јула. Коувола Ањала, која се налази на југу Финске, имала је 27 дана узастопно,температуру изнад 25 ° Ц. Ово је најдужи топлотни вал у Финској од најмање 1961. године.У Лапенранти Хиеккапака и Порвоо Калбåдагрунд температура није пала испод 24,2 ° Ц (најмање 12 сати). Оба очитавања везују најтоплију ноћ икад забиљежену у Финској, према истраживачима из Финског метеоролошког института.

Фински заљев у Балтичком мору,имао је рекордно, 14. јула до 26,6 ° Ц, најтоплије откад су записи започели прије 20 година, наводи финска метеоролошка служба.

Западну САД и Канаду такође је захватила врућина, а многи рекорди оборени, нпр. Лас Вегас је постигао рекорд од 47,2 ° Ц (117 ° Ф), као и Утах.

Долина смрти, Калифорнија, пријавила је 9. јула температуру од 54,4 ° Ц, према америчкој Националној метеоролошкој служби у Лас Вегасу. WМО је спреман да провјери нове екстремне температуре. Очитано је 130 ° Ф у августу 2020. у Долини смрти, која држи рекорд највиших температура на свијету.

Америчка национална метеоролошка служба 16. јула објавила је нова упозорења на прекомјерну врућину у сјеверозападном Тихом океану, која  је била крајем јуна.

Сува горива и топлотни таласи потичу појаву екстремних шумских пожара ове године на западу САД-а, као и западној и централној Канади.

   

Климатске промјене већ повећавају учесталост екстремних временских догађаја, а показало се да је мноштво појединачних догађаја погоршано глобалним загријавањем.

Рекордни топлотни вал у дијеловима САД-а и Канаде крајем јуна био би готово немогућ без утјецаја климатских промјена узрокованих човјеком, мишљење је  међународног тима водећих климатских научника. Климатске промјене, узроковане емисијом стакленичких плинова, учиниле су да се вјероватноћа врућина појаве најмање 150 пута брже.

Како атмосфера постаје топлија, задржава више влаге што значи да ће киша више падати за вријеме олуја, повећавајући ризик од поплава.

Поклапајући се с обилним кишама у Лондону, британски Мет Офице објавио је ново истраживање које испитује како би временске непогоде с великим утјецајем, попут екстремно врућих дана, обилних киша и врло хладних увјета, могле утјецати на различите нивое глобалног загријавања.

 

Студија  објављена у часопису Цлиматиц Ханге открила је да ће, што је већи ниво глобалног загријавања, предвиђени пораст учесталости или озбиљности или обоје бити јачи за врућег времена, суше и поплава у Великој Британији. Ови временски догађаји с великим утјецајем могу проузрочити значајне поремећаје широм Велике Британије који утичу на секторе попут здравства, транспорта, пољопривреде и енергетике. 

Број дана јаких кишних падавина у Великој Британији који воде до озбиљних временских упозорења могао би порасти за три дана годишње 

Тренутно у Енглеској и Wалесу има око 7 дана годишње (распон 6-9 дана) са интензивним и дуготрајним кишама које би могле довести до поплаве ријеке. Са порастом глобалне температуре од 4,0 ° Ц, ово би могло порасти на 11 дана годишње (распон 10-13 дана). 

 

Под порастом глобалне температуре од 2 ° Ц, очекује се да ће Енглеска и Wалес добити 9 дана (распон 8-10 дана) интензивних и дуготрајних киша. 

ИПЦЦ Специјални извјештај Глобално загријавање од 1,5 ° Ц спомиње да је глобално загријавање изазвано људским дјеловањем већ узроковало вишеструке уочене промјене у климатском систему. Трендови у интензитету и учесталости неких климатских и временских екстрема откривени су током времена током којих је наступило око 0,5 ° Ц глобалног загријавања. Промјене укључују повећање температуре копна и океана, као и чешће врућине у већини копнених регија. Даље, постоје значајни докази да је глобално загријавање изазвано човјеком довело до повећања учесталости, интензитета и / или количине јаких падавина на глобалној разини.

Процјењује се да се може догодити неколико регионалних промјена климе чак и са глобалним загријавањем до 1,5 ° Ц у односу на прединдустријске нивое, укључујући загријавање екстремних температура у многим регијама, повећање учесталости, интензитета и / или количине обилних падавина у неколико регија.

https://public.wmo.int/en/media/news/summer-of-extremes-floods-heat-and-fire