Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

La Niña зиме би могле наставити долазити

10.10.2022

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Прогностичари ове године предвиђају „три сета La Niña“. Ово ће бити трећа зима за редом да је Тихи океан у циклусу La   Niña , нешто што се догодило само два пута у записима који сежу до 1950. године.

La Niña је временски образац који се јавља у Тихом океану. У овом обрасцу, јаки вјетрови пушу топлу воду на површини океана од Јужне Америке до Индонезије. Како се топла вода креће према западу, хладна вода из дубина издиже се на површину близу обале Јужне Америке.

Ново истраживање под водством Свеучилишта Wасхингтон нуди могуће објашњење. Студија, недавно објављена у Geophysical Research Letters, сугерира да климатске промјене, краткорочно гледано, погодују La   Niña ма.

„Тихи океан природно кружи између увјета La  Niñо и La   Niña , али наш рад сугерира да би климатске промјене тренутно могле вагати коцкице према La  Ниñи“, рекао је главни аутор Роберт Јнглин Вилс, истраживач атмосферских наука с UW-а. „У неком тренутку очекујемо да ће антропогени или људски узроковани утјецаји преокренути те трендове и дати La  Ниñу предност.“

Знанственици се надају предвидјети смјер ових дугорочних климатских трендова налик La Niña или La Niña како би заштитили људске животе и имовину.

„Ово је важно питање у сљедећем стољећу за регије које су под снажним утјецајем La   Niña , што укључује западну Сјеверну Америку, Јужну Америку, источну и југоисточну Азију и Аустралију“, рекао је Вилс.

Догађаји La  Niñо и La   Niña  имају широк распон утјецаја, утјечући на обрасце оборина, поплаве и суше око Пацифичког руба. Зима La  Ниñе обично је хладнија и влажнија на сјеверозападу Тихог океана, а топлија и суша на југозападу САД-а. Остали учинци у свијету укључују сушније увјете у источној Африци и кишовито вријеме у Аустралији, Индонезији, Малезији и на Филипинима.

За La   Niña  догађаје превладава антициклонални тип времена с благо повишеним пољем тлака зрака над Еуропом и нижим температурама над источном Еуропом. Негативне аномалије оборине налазе се над јужном Еуропом, а позитивне над сјевером Еуропом.

Знање што очекивати ​​у будућности помаже заједницама да се припреме за могуће временске прилике у надолазећој сезони и годинама које долазе.

Опћенито се очекује да ће глобално затопљење погодовати La   Niña ма. Разлог је тај што ће хладна, дубока вода која се диже до морске површине код Јужне Америке сусрести топлији зрак. Сватко тко се знојио зна да испаравање има учинак хлађења, тако да ће се хладнији океан код Јужне Америке, који има мање испаравања, загријати брже од топлијег океана код Азије. То смањује температурну разлику у тропском Пацифику и освјетљава површинске вјетрове који пушу према Индонезији, исто као што се догађа тијеком La  Niña . Досадашњи климатски подаци потврђују да је клима била сличнија La  Ниñу тијеком топлијих раздобља.

Но, док се Земљина атмосфера загријавала посљедњих десетљећа, нова студија показује изненађујући тренд у тропском океану. Аутори су проматрали температуре на површини океана забиљежене мјерењима на бродовима и океанским плутачама од 1979. до 2000. године. Тихи океан код Јужне Америке заправо се мало охладио, заједно с океанским регијама јужније. У међувремену, западни Тихи океан и оближњи источни Индијски океан загријали су се више него другдје. Нити један феномен не може се објаснити природним циклусима симулираним климатским моделима. Ово сугерира да би неки процеси који недостају у тренутним моделима могли бити одговорни.

Посљедица ових промјена с обје стране тропског Пацифика је да је температурна разлика између источног и западног Пацифика порасла, површински вјетрови који пушу према Индонезији су ојачали, а људи доживљавају увјете типичне за зиме La  Ниñе. Студија се фокусира на температурне обрасце на површини океана. Тридесет година података је прекратко за проучавање учесталости догађаја La  Niñо и La   Niña .

„Климатски модели још увијек добивају разумне одговоре за просјечно загријавање, али постоји нешто у регионалним варијацијама, просторном обрасцу загријавања у тропским океанима, што је погрешно“, рекао је Вилс.

Истраживачи нису сигурни зашто се овај образац догађа. Њихов тренутни рад је истраживање тропских климатских процеса и могућих веза с океаном око Антарктика. Након што сазнају што је одговорно, можда ће моћи предвидјети када ће се на крају пребацити у корист La  Ниñā.

„Ако се покаже да су то природни дугорочни циклуси, можда можемо очекивати ​​да ће се то промијенити у сљедећих 5 до 10 година, али ако је то дугорочни тренд због неких процеса који нису добро заступљени у климатским моделима , онда би то било дуље. Неки механизми имају промјену која би се догодила тијеком сљедећих неколико десетљећа, али други би могли бити стољеће или дуље“, рекао је Вилс.

Ово истраживање је проведено прије него што су прогностички модели предвидјели поновни потенцијални повратак La  Ниñе, трећу зиму за редом, што потврђује да је истраживачки рад на добром  трагу. Али Вилс је опрезан с проглашавањем побједе.

„Ове промјене из године у годину врло су непредвидиве и важно је не везати се превише за било коју појединачну годину - то не додаје велику статистичку тежину“, рекао је Вилс. „Али мислим да је то нешто на што бисмо требали пазити у сљедећих неколико година.“

 

Извор: https://www.sciencedaily.com/news/earth_climate/climate/

          https://bjerknes.uib.no/en/article/news/super-el-ninos-link-drought-condition-europe