Vijesti

 

SVE VIJESTI


SEKTORI

KATEGORIJE

Izvještaj o učestvovanju na webinaru „Revizija Evropske sportske povelje“

12.03.2021

Pošalji dokument na e-mail

E-mail pošiljaoca (*):
E-mail primaoca (*):
Komentar:

Dana 10.03.2021. godine predstavnici Ministartsva civilnih poslova učestvovali su na webinaru u organizaciji  EPAS-a koji se odnosio na reviziju Evropske sportske povlje.

Dnevni red webinara:

-Uvod u savjetodavni webinar i dobrodošlica od Alexandre Husting, predsjedavajući Upravnog odbora EPAS-a

U uvodnom dijelu ukratko su prezentirane teme

  1. Trenutno stanje na reviziji Evropske sportske povelje, uključujući otvorena pitanja iz prethodnih rasprava, Marija Jurčević, Hrvatska
  2. Utvrđivanje karakteristika evropskog sportskog okvira i njegove organizacije Stanislas Frossard, izvršni sekretar EPAS-a, Vijeće Evrope
  3. Okvir za implementaciju i nadzor za ESC (Evropska sportska povelja) Michael Trinker, EPAS, Vijeće Evrope

Nakon uvodnih govora posmatračima i učesnicima su ponuđene tri teme .

Teme su bile slijedeće:

  1. Karakteristike evropskog sportskog okvira i njegove organizacije. Voditelj: Stanislas Frossard, EPAS, Vijeće Evrope, Izvjestilac: Kole Gjeloshaj, predsjednik Savjetodavnog odbora, ISF,
  2. Okvir za implementaciju ESC-a. Voditelj: Marija Jurčević, Hrvatska, Izvjestilac: Stefan Bergh, ENGSO,
  3. ESC okvir za praćenje, Voditelj: Viktoria Slavkova, Bugarska, Izvjestilac: Martin Holzweg, EUPEA.

CILJEVI

Ciljevi savjetodavnog webinara su:

• dati pregled trenutnog stanja u vezi s revizijom ESC-a, posebno kako bi se identifikovale karakteristike evropskog sportskog okvira i njegove organizacije za moguće uključivanje, i

• Diskusija o implementaciji i okviru praćenja za ESC.

 

Pitanja o kojima se vodila debata:

Slažete li se da se princip financijske solidarnosti (primjenjiv na organizacije sportskih pokreta koje zarađuju na tržištu sportske zabave) odnosi ne samo na solidarnost od vrhunskog sporta do osnovnih sportova, već i na solidarnost među sportskim organizacijama i međunarodnu solidarnost u sportu?

Da li to znači da organizacije sportskog pokreta koje organiziraju profesionalna takmičenja treba promovirati u piramidalnoj strukturi?

Da li bi bilo moguće pozvati se na princip «otvorenosti na sportskim takmičenjima»?

Da li ESC treba priznati regulatornu ulogu sportskih federacija (npr. U postavljanju sportskih pravila, koordinaciji kalendara, sigurnosti i integriteta)?

Da li ESC treba priznati značaj nacionalnog nivoa u organizaciji sporta (sa nacionalnim organizacijama i takmičenjima između nacionalnih timova)?

U narednom periodu organizator će učesnicima dostaviti zaključke sa debate, a u aprilu mjesecu će sekretarijat EPAS-a pripremiti i dostaviti dostaviti draft izmjenjene Evropske povelje o sportu kako bi se mogli očitovati o istom.