Grb BiH

BOSNIA AND HERZEGOVINA

Vijesti

 

ALL NEWS


SECTORS

CATEGORIES

(Not translated) Istina iza Pariškog sporazuma Klimatska obećanja - „Nedovoljna za rješavanje klimatskih promjena“

29/01/2021

Send documents on email

Email sender (*):
Email recipient (*):
Comment:

Gotovo 75% od 184 obećanja iz Pariškog sporazuma ocijenjeno je nedovoljnim za usporavanje klimatskih promjena; Samo 28 zemalja Evropske unije i 7 drugih će smanjiti emisije za najmanje 40% do 2030. godine.

  • Gotovo 75 posto od 184 obećanja iz Pariškog sporazuma ocijenjeno je nedovoljnim za usporavanje klimatskih promjena
  • Samo 28 zemalja Evropske unije i 7 drugih će smanjiti emisije za najmanje 40 posto do 2030. godine
  • Kina i Indija, vodeće emisije, smanjit će intenzitet emisija, ali će se njihove emisije povećati
  • SAD, drugi najveći zračnik, preokrenuo je ključne nacionalne politike u borbi protiv klimatskih promjena
  • Gotovo 70 posto obećanja oslanja se na sredstva bogatih država za njihovu provedbu

Gotovo tri četvrtine od 184 klimatskih obećanja danih u skladu s Pariškim sporazumom usmjerenim na suzbijanje emisija stakleničkih plinova nedovoljni su za usporavanje klimatskih promjena, a neki od najvećih svjetskih emitera nastavit će povećavati emisije, prema panelu svjetskih klimatskih naučnika . Upravo ove sve veće emisije stakleničkih baterija pokreću klimatske promjene.

Istina iza klimatskih obećanja, novi izvještaj koji je objavio Univerzalni ekološki fond, detaljno ispituje 184 dobrovoljna obećanja iz Pariškog sporazuma, što je prvi kolektivni globalni napor u rješavanju klimatskih promjena.

Sveobuhvatnim ispitivanjem utvrđeno je da, uz nekoliko izuzetaka, obećanja bogatih, srednjih i siromašnih nacija nisu dovoljna za rješavanje klimatskih promjena", kaže Sir Robert Watson, bivši predsjedavajući Međuvladine komisije za klimatske promjene i koautor izvještaja. "Jednostavno, obećanja su premalo, prekasno."

Od 184 obećanja, gotovo 75 posto je ocijenjeno kao nedovoljno da zaustavi klimatske promjene da se nastave ubrzavati u narednoj deceniji, navodi se u izvještaju i koautorima.

Od 184 obećanja, samo 36 se smatralo dovoljnim na osnovu obaveza da će se emisije smanjiti za najmanje 40 procenata do 2030. godine; 12 zaloga smatrano je djelomično dovoljnim za njihove obveze smanjenja emisija između 40-20 posto do 2030. godine; 136 zaloga bilo je djelimično ili potpuno nedovoljno. Pogledajte dodatak za mapu i tabele sa detaljima rangiranja 184 obećanja.

 

Prebacivanje proizvodnje električne energije sa ugljena na obnovljive može brzo smanjiti emisiju CO2. Zasluga: Univerzalni ekološki fond

"Na osnovu naše pedantne analize klimatskih obećanja, naivno je očekivati ​​da će trenutni vladini napori u značajnoj mjeri usporiti klimatske promjene", kaže dr. James McCarthy, profesor oceanografije na Univerzitetu Harvard i koautor izvještaja. "Neuspeh drastičnog i brzog smanjenja emisija rezultiraće ekološkom i ekonomskom katastrofom usled klimatskih promena izazvanih čovekom."

Nešto više od polovine emisija stakleničkih plinova (GHG), glavnog pokretača klimatskih promjena, dolazi iz četiri države - Kine sa 26,8 posto globalnih emisija stakleničkih plinova, Sjedinjenih Država (13,1 posto), Indije (7 posto) i Rusije (4,6 posto):

  • Kina i Indija predale su obećanja da će smanjiti intenzitet emisija u odnosu na BDP do 2030. godine, što će vjerovatno biti ispunjeno, ali će se njihove emisije povećavati u sljedećem desetljeću zbog ekonomskog rasta. Izvještaj oba svoja obećanja ocjenjuje nedovoljnima jer neće doprinijeti smanjenju globalnih emisija za 50 posto do 2030. godine.
  • Sjedinjene Države (SAD) dale su obavijest o svojoj namjeri da se povuku iz Pariškog sporazuma. Trumpova administracija smanjila je glavne savezne propise namijenjene suzbijanju emisija. Stoga je američko obećanje koje je Obamina administracija podnijela za smanjenje emisija za 26-28 posto do 2025. godine u „neizvjesnosti“. Zbog preokreta u saveznoj politici, izvještaj američko obećanje ocjenjuje kao nedovoljno.
  • Rusija čak nije predala ni klimatsko obećanje.

Samo je Evropska unija (sa svojih 28 država članica), jedna od pet najvećih emisija stakleničkih plinova sa 9 posto globalnih stakleničkih plinova, zauzela agresivan stav protiv klimatskih promjena. Očekuje se da će EU smanjiti emisije stakleničkih plinova za 58 posto ispod nivoa iz 1990. godine do 2030. To premašuje zalaganje EU o „najmanje 40 posto emisija stakleničkih plinova ispod nivoa iz 1990.“ Izvještaj rangira obećanje EU kao dovoljno.

Preostala 152 obećanja daju države odgovorne za 32,5 posto globalnih emisija stakleničkih plinova. Od tog broja, 127 zemalja ili gotovo 70 posto podnijelo je uslovne planove za smanjenje emisija stakleničkih plinova. Obećanja tih država oslanjaju se na tehničku pomoć i finansiranje bogatih zemalja, čija se godišnja procjena procjenjuje na 100 milijardi dolara, za njihovu provedbu. Pružanje ove pomoći teže je nego što se predviđalo 2015. I Sjedinjene Države i Australija prestale su davati doprinose.

"Jednostavno, obećanja su premalo, prekasno." - Ser Robert Watson

Sve zemlje trebaju smanjiti emisije kako bi ispunile ciljeve Pariškog sporazuma, iako nemaju sve zemlje jednaku odgovornost zbog principa diferencirane odgovornosti, historijskih emisija, trenutnih emisija po osobi i potrebe za razvojem. Nekim će zemljama biti potrebna međunarodna pomoć.

Još jedan pokazatelj koji odražava nedostatak aktivnosti u borbi protiv klimatskih promjena: 97 posto od 184 klimatska obećanja ista su ona koja su prvobitno predata u periodu 2015-2016. Nakon usvajanja Pariškog sporazuma. Samo je šest zemalja razmotrilo svoje obećanja: 4 zemlje povećale su svoj plan smanjenja emisija; 2 nacije su oslabile svoje obećanja.

„Čak i ako se sve dobrovoljne klimatske obaveze u potpunosti provedu, oni će pokriti manje od polovine onoga što je potrebno za ograničavanje ubrzanja klimatskih promjena u narednoj deceniji“, kaže dr. Watson.

"Pokazali smo da će mnoga klimatska obećanja zapravo nastaviti povećavati emisije." - Liliana Hisas

https://scitechdaily.com/the-truth-behind-the-paris-agreement-climate-pledges-insufficient-to-address-climate-change/