Vijesti

 

SVE VIJESTI


SEKTORI

KATEGORIJE

Europska unija u protekle dvije godine izdvojila 16 milijuna eura za obrazovanje u Bosni i Hercegovini

23.07.2024

Pošalji dokument na e-mail

E-mail pošiljaoca (*):
E-mail primaoca (*):
Komentar:

Europska unija u Bosni i Hercegovini nedavno je donirala računalsku opremu za 16 srednjih  strukovnih škola u Bosni i Hercegovini. Nova računala su dobile srednje stručne škole u Sarajevu, Odžaku, Tuzli, Srebreniku, Kalesiji, Kladnju, Zenici, Goraždu, Kiseljaku, Širokom Brijegu, Gacku, Trebinju i Prnjavoru.

Ističući važnost ulaganja u obrazovanje, a kako bi sadašnje i buduće generacije pratile trendove suvremene nastave i digitalne pismenost, Ministarstvo civilnih poslova Bosne i Hercegovine će nastaviti koordinirati aktivnosti na pripremi projektnih prijedloga čijom realizacijom će se unaprijediti kvaliteta obrazovanja i obuke u Bosni i Hercegovini.

U posljednje dvije godine Europska unija je izdvojila 16 milijuna eura bespovratnih sredstava za potporu u predškolskom, stručnom i visokom obrazovanju u Bosni i Hercegovini.

Treba posebno izdvojiti projekt koji je posvećen unaprjeđenju i relevantnosti stručnog obrazovanja, prepoznavanje neformalnog učenja i unaprjeđenje digitalnih i poduzetničkih kompetencija u iznosu od čak tri milijuna KM.

Pored nabave 1000 računala za 16 srednjih strukovnih škola, Europska unija također financira renoviranje obrazovnih institucija kako bi se poboljšali uvjeti rada za nastavno osoblje i učenike diljem zemlje.

EU trenutačno financira obnovu 11  srednjih strukovnih škola, 20 predškolskih ustanova i 18 sportskih dvorana u osnovnim školama u Bosni i Hercegovini. Još jedan značajan program koji podržava obrazovanje, obuku mlade i sport, kojeg financira Europska unija je i ERASMUS+.

Erasmus+ ured u Bosni i Hercegovini u suradnji s Ministarstvom civilnih poslova Bosne i Hercegovine vrši promidžbu navedenog programa, te tako prezentira informacije   i mogućnosti koje Program pruža studentima, nastavnicima i stručnjacima da  studiraju, obučavaju se i steknu iskustvo u inozemstvu.

Erasmus+ obuhvaća razdoblje od 2021. do 2027. godine  s procijenjenim proračunom od 26,2 milijarde eura, što je gotovo dvostruko više od sredstava dodijeljenih prethodnom programu (2014 – 2020). Kroz mobilnost i međunarodna iskustva, Erasmus+ priprema sudionike za globalizirano tržište rada, promičući cjeloživotno učenje i kontinuirani razvoj vještina i znanja.

Ministarstvo civilnih poslova Bosne i Hercegovine je u suradnji s nadležnim obrazovnim vlastima, a uz pomoć EU, uradilo dokument „Poboljšanje kvaliteta i relevantnosti stručnog obrazovanja i obuke u BiH – Na temelju zaključaka iz Rige (2021-2030)", a  koji je na prijedlog Ministarstva civilnih poslova usvojen od strane Vijeća ministara Bosne i Hercegovine.

Dokument  predstavlja okvir za djelovanje svih nadležnih vlasti u Bosni i Hercegovini u području stručnog obrazovanja i obuke  do 2030. godine. Ovim je ispunjena još jedna obveza na putu integriranja Bosne i Hercegovine u EU.

U dokumentu je definirano pet prioriteta: poticanje učenja temeljenog na radu, razvoj osiguranja kvalitete sukladne europskom okviru za osiguranje kvalitete u strukovnom obrazovanju i obuci, povećanje dostupnosti strukovnog obrazovanja i kvalifikacije za sve, dodatno jačanje ključnih kompetencija u inicijalnom i kontinuiranom strukovnomobrazovanju i obuci i osiguranje pristupa i mogućnosti za inicijalni i kontinuirani profesionalni razvoj nastavnika, trenera i mentora.