Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Екстремне рекордне врућине: топлотни таласи и пожари спаљују Европу, Африку и Азију

25.08.2022

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

У љето 2022., вишеструки топлотни таласи широм свијета срушили су температурне рекорде и подстакли пожаре.

Топлотни таласи су погодили Европу, Сјеверну Африку, Блиски исток и Азију, у јуну и јулу 2022. године, док су се температуре на мјестима попеле изнад 40 степени Целзијуса и обориле многе дугогодишње рекорде.

Мапа изнад приказује површинске температуре ваздуха широм већег дела источне хемисфере 13. јула 2022. Настала је спајањем података са верзијом глобалног модела Годардовог система за посматрање Земље (ГЕОС), који представља физичке процесе у атмосфери користећи математичке једначине.

„Иако постоји јасан образац 'атмосферског таласа' са наизмјеничним топлим (црвеним) и хладним (плавим) вриједностима на различитим локацијама, ово велико подручје екстремне (и рекордне) врућине је још један јасан показатељ да емисије стакленичких плинова људском активношћу узрокују временске екстреме који утичу на наше животне услове”, рекао је Стевен Паwсон, шеф Глобалног уреда за моделирање и асимилацију у НАСА-ином центру за свемирске летове Годдард.

У западној Европи, која је већ патила од тешке суше, топлотни талас је подстакао пожаре који су беснели широм Шпаније, Португала и делова Француске. У Португалу су температуре порасле на 113 степени Фаренхајта (45 степени Целзијуса) 13. јула у граду Леириа, где је изгорело више од 3.000 хектара (7.400 хектара). Како су се ватрогасци борили са 14 активних пожара, више од половине земље било је у стању приправности.

 

Спаин Португал Пожари јула 2022.

12. јул 2022

Горња слика приказује локације детекције пожара у Шпанији и Португалу како их је посматрао Висибле Инфраред Имагинг Радиометер Суите (ВИИРС) на сателиту Суоми НПП 12. јула 2022. Истакнуте детекције пожара западно од Мадрида укључују град Лас Хурдес гдје је више од 1.500 хектара (3.700 хектара) је изгорело у пожару.

Рекордне врућине у Италији допринијеле су урушавању дијела глечера Мармолада у Доломитима 3. јула. Од сњежне, ледне и камене лавине погинуло је 11 планинара.

У Уједињеном Краљевству, Мет Оффице је издао упозорење о екстремној врућини или жутој боји јер се очекивало да ће температуре наставити расти, што би вјероватно могло оборити рекорде свих времена.

У сјеверној Африци, Тунис је претрпио топлински талас и пожаре који су оштетили усеве житарица у земљи. Дана 13. јула у главном граду Тунису, температура је достигла 118 степени Фаренхајта (48 степени Целзијуса), оборивши 40-годишњи рекорд.

У Ирану су температуре остале високе у јулу након што су крајем јуна достигле ужарених 52 степена Целзијуса (126 степени Фаренхајта).

У Кини је љето донијело три таласа врућина. Шангајска опсерваторија Xујиахуи, гдје се евиденција води од 1873. године, забиљежила је највишу температуру икада: 105 степени Фаренхајта (40,9 степени Целзијуса) 13. јула 2022. Висока влажност и тачке росе, заједно са топлим температурама током ноћи, створиле су потенцијално смртоносне услове.

“Такве екстремне врућине имају директан утјецај на здравље људи, као и друге посљедице, укључујући и ове пожаре који се сада дешавају у Европи и Африци, а који су у посљедњих неколико година харали у Сјеверној Америци”, рекао је Павсон.

https://scitechdaily.com/extreme-record-breaking-heat-heatwaves-and-fires-scorch-europe-africa-and-asia/