Vijesti

 

SVE VIJESTI


SEKTORI

KATEGORIJE

Ekstremne rekordne vrućine: toplotni talasi i požari spaljuju Europu, Afriku i Aziju

25.08.2022

Pošalji dokument na e-mail

E-mail pošiljaoca (*):
E-mail primaoca (*):
Komentar:

U ljeto 2022., višestruki toplotni talasi širom svijeta srušili su temperaturne rekorde i potakli požare.

Toplotni talasi su pogodili Europu, Sjevernu Afriku, Bliski istok i Aziju, u lipnju i srpnju 2022. godine, dok su se temperature na mjestima popele iznad 40 stupnjeva Celzijusa i oborile mnoge dugogodišnje rekorde.

Mapa iznad prikazuje površinske temperature zraka širom većeg dijela istočne hemisfere 13. srpnja 2022. Nastala je spajanjem podataka sa verzijom globalnog modela Godardovog sustava za posmatranje Zemlje (GEOS), koji predstavlja fizičke procese u atmosferi koristeći matematičke jednačine.

„Iako postoji jasan obrazac 'atmosferskog talasa' sa naizmjeničnim toplim (crvenim) i hladnim (plavim) vrijednostima na različitim lokacijama, ovo veliko područje ekstremne (i rekordne) vrućine je još jedan jasan pokazatelj da emisije stakleničkih plinova ljudskom aktivnošću uzrokuju vremenske ekstreme koji utiču na naše životne uvjete”, rekao je Steven Pawson, šef Globalnog ureda za modeliranje i asimilaciju u NASA-inom centru za svemirske letove Goddard.

U zapadnoj Europi, koja je već patila od teške suše, toplotni talas je podstakao požare koji su besneli širom Španjolske, Portugala i delova Francuske. U Portugalu su temperature porasle na 113 stupnjeva Farenhajta (45 stupnjeva Celzijusa) 13. srpnja u gradu Leiria, gde je izgorjelo više od 3.000 hektara (7.400 hektara). Kako su se vatrogasci borili sa 14 aktivnih požara, više od polovine zemlje bilo je u stanju pripravnosti.

 

Spain Portugal Požari srpnja 2022.

12. srpanj 2022

Gornja slika prikazuje lokacije detekcije požara u Španjolskoj i Portugalu kako ih je posmatrao Visible Infrared Imaging Radiometer Suite (VIIRS) na satelitu Suomi NPP 12. srpnja 2022. Istaknute detekcije požara zapadno od Madrida uključuju grad Las Hurdes gdje je više od 1.500 hektara (3.700 hektara) je izgorjelo u požaru.

Rekordne vrućine u Italiji doprinijele su urušavanju dijela glečera Marmolada u Dolomitima 3. srpnja. Od snježne, ledne i kamene lavine poginulo je 11 planinara.

U Ujedinjenom Kraljevstvu, Met Office je izdao upozorenje o ekstremnoj vrućini ili žutoj boji jer se očekivalo da će temperature nastaviti rasti, što bi vjerovatno moglo oboriti rekorde svih vremena.

U sjevernoj Africi, Tunis je pretrpio toplinski talas i požare koji su oštetili useve žitarica u zemlji. Dana 13. srpnja u glavnom gradu Tunisu, temperatura je dostigla 118 stupnjeva Farenhajta (48 stupnjeva Celzijusa), oborivši 40-godišnji rekord.

U Iranu su temperature ostale visoke u srpnju nakon što su krajem juna dostigle užarenih 52 stupnja Celzijusa (126 stupnjeva Farenhajta).

U Kini je ljeto donijelo tri vala vrućina. Šangajska opservatorija Xujiahui, gdje se evidencija vodi od 1873. godine, zabilježila je najvišu temperaturu ikada: 105 stupnjeva Farenhajta (40,9 stupnjeva Celzijusa) 13. srpnja 2022. Visoka vlažnost i tačke rose, zajedno sa toplim temperaturama tokom noći, stvorile su potencijalno smrtonosne uvjete.

“Takve ekstremne vrućine imaju izravan utjecaj na zdravlje ljudi, kao i druge posljedice, uključujući i ove požare koji se sada dešavaju u Europi i Africi, a koji su u posljednjih nekoliko godina harali u Sjevernoj Americi”, rekao je Pawson.

https://scitechdaily.com/extreme-record-breaking-heat-heatwaves-and-fires-scorch-europe-africa-and-asia/