Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Copernicus CО2 пројект одржава прву Генералну скупштину

21.01.2022

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Пројекат Copernicus ЦО 2 (CoCO2 ) који координира ECMWF за изградњу прототипа система за праћење антропогених емисија ЦО 2 широм свијета одржао је своју прву Генералну скупштину од 16. до 18. новембра.

CoCO2 који финансира ЕУ улази у капацитет за подршку праћењу и верификацији антропогених емисија ЦО 2 (CO2MVC) који се развија као дио Copernicus службе за праћење атмосфере ЕУ (CAMS) којом управља ECMWF.

CO2MVC ће помоћи земљама да измјере свој напредак ка испуњавању својих циљева Париског споразума комбиновањем сателитских и земаљских посматрања са компјутерским моделирањем.

„Генерална скупштина је показала огроман напредак који су постигли сви пројектни партнери и како се различите активности полако спајају“, рекао је Рицхард Енгелен, координатор пројекта CoCO2 и замјеник директора CAMS-а. “Такође је тражило да се направи корак уназад како би се још једном погледала шира слика како би се испунили захтјеви развоја CO2MVC.”

CoCO2 Генерална скупштина

Трогодишњи CoCO2-пројекат, који је почео у јануару , окупља 25 партнера из 14 европских земаља.

  

Партнерске земље CoCO2 (плаво) и додатне чланице ECMWF-а и државе које сарађују у Европи (сивом бојом).

Је Генерална скупштина одржана је на интернету и присуствовало је више од 100 људи на први дан и око 75 на други и трећи дан.

Први дан је био фокусиран на напредак различитих радних пакета, показујући богатство резултата који су већ постигнути током првих десет мјесеци.

Други дан је искориштен за дискусију о захтјевима модела и система за асимилацију података . То укључује детаљне претходне информације о основним емисијама и бочним токовима угљика, као што су усјеви пожњевени у једној земљи и кориштени у другој.

Потом су услиједиле позване презентације о сродним активностима у Јапану, САД-у и Швицарској. Посљедњи дан је донио информације о неким повезаним пројектима ( VERIFY i ICOS Cities ), резултатима ЦОП26 и повратним информацијама од савјетника пројекта.

 

Све презентације доступне су на wеб страници CoCO2 .

Напредак према CO2MVC

ECMWF ради у партнерству с другим тијелима и стручњацима, укључујући и Европску комисију, Еуропске свемирске агенције (ЕСА) и Еуропске организације за експлоатацију метеоролошких сателита (ЕУМЕТСАТ), да пружи први европски ЦО 2 Мониторинг и капацитета Верификација подршка ( CO2MVC) на антропогене емисије.

У оквиру програма Copernicus Сентинел, ЕСА и ЕУМЕТСАТ развијају констелацију намјенских сателита који ће мјерити концентрације угљичног диоксида и метана у атмосфери уз невиђену комбинацију покривености, детаља и прецизности.Ови сателити ће за само неколико дана моћи да посматрају читав глобус. Они ће такођер моћи погледати појединачне изворе угљичног диоксида и метана, као што су електране и локације за производњу фосилних горива

Пројекат CoCO2 развија прототип система за CO2MVC, који ће интегрисати све доступне токове информација на глобално конзистентан начин.

Комбинацијом сателитских осматрања с моделирањем Земљиног система и могућностима асимилације података CAMS-а, нови капацитет CO2MVC ће пружити досљедне и поуздане информације које се могу користити за подршку доношењу политика и одлука у погледу антропогених емисија ЦО 2 на локалним, националним и европском нивоу.

Очекује се да ће главни елементи прототипа CO2MVC бити испоручени 2023. године, а систем би требао бити у потпуности оперативан до 2026. године.

CoCO2 је већ подржао употребу CAMS података за производњу временских серија токова ЦО 2 за сектор АФОЛУ (пољопривреда, шумарство и друга употреба земљишта) у неколико великих земаља или група земаља широм свијета.

АФОЛУ токови су одвојени од емисије ЦО 2 фосилних горива , које настављају расти . Више информација можете пронаћи на новом CAMS микросајту о гасовима стаклене баште .

Када CO2MVC достигне оперативни статус, CAMS ће моћи да подржи земље, као и регионалне и локалне власти, у њиховим обавезама извјештавања. Што је још важније, то ће им омогућити боље разумијевање утицаја њихових акција за ублажавање, омогућавајући им да фино подесе политику у овој области и прилагоде своје акције, ако је потребно.

 

 

https://www.ecmwf.int/en/about/media-centre/news/2021/copernicus-co2-project-holds-first-general-assembly