Grb BiH

BOSNIA AND HERZEGOVINA

Vijesti

 

ALL NEWS


SECTORS

CATEGORIES

(Not translated) U Sarajevu održana TAIEX radionica o borbi protiv ilegalne trgovine kulturnim dobrima

27/04/2018

Send documents on email

Email sender (*):
Email recipient (*):
Comment:


U organizaciji Ministarstva civilnih poslova Bosne i Hercegovine u Sarajevu je održana radionica ne temu borbe protiv ilegalne trgovine kulturnim dobrima, a s ciljem jačanja kapaciteta nadležnih institucija u ovoj oblasti.

            Učesnici konferencije informisani su o različitim temama vezanim uz iskustva kada je riječ o borbi protiv nedozvoljene trgovine kulturnim dobrima, kao i o pitanjima restitucije predmeta od kulturnog značaja, preventivnim mjerama i ublažavanju rizika.

            Na konferenciji je naglašeno da ilegalna trgovina kulturnim dobrima ne poznaje granice i u njenom suzbijanju neophodna je regionalna saradnja. Borba protiv nedozvoljene trgovine kulturnim dobrima ostaje prioritet i na političkoj agendi o kulturi zemalja jugoistočne Evrope, a što je potvrđeno i kroz Deklaraciju ministara kulture zemalja jugoistočne Evrope koja je usvojena na ministarskom sastanku održanom u Sarajevu 4.4.2018. godine.

            U Bosni i Hercegovini, u prethodnom periodu sprovedeno je više aktivnosti na implementaciji UNESCO Konvencije o mjerama zabrane i sprečavanja nedopuštenog uvoza, izvoza i prenosa vlasništva kulturnih dobara, uključujući uspostavljanje koordinacije  predstavnika svih nadležnih institucija u BiH i održavanje redovnih sastanaka s ciljem razmjene informacija i jačanja kapaciteta u ovoj oblasti.

            Radionica u Sarajevu okupla je 50 učesnika iz svih dijelova Bosne i Hercegovine, predstavnika različitih institucija koje se u svom radu susreću sa problematiom vezanom uz borbu protiv ilegalne trgovine kulturnim dobrima. Na otvaranju radioice prisutnima su se obratili   ambasador Francuske u Bosni i Hercegovini Gijom Ruson,  šefa odjela za socijalni razvoj civilno društvo i prekograničnu saradnju Delegacije EU u Bosni i Hercegovini Đanluka Vanini i  pomoćnik ministra za nauku i kulturu Ministarstvu civilnih poslova BiH Biljana Čamur Veselinović. Iskustva na ovom polju prezentovali su stručnjaci iz  Francuske, Italije, Slovenije i Poljske,a prisutni su bili i predstavnici iz  Srbije i Hrvatske.

            Organizacija ove dvodnevne radionice omogućena je zahvaljujući  doprinosu Evropske Komisije kroz instrumet TAIEX, te uz podršku  ambasade Francuske i  UNESCOa. Ambasada Francuske pruža snažnu podršku jačanju   kapaciteta u ovoj oblasti, a zahvaljujući uspostavljenoj  saradnji između  Zemaljskog muzeja i Luvr muzeja , eksperti iz Francuske na radionici su učesnicima prenijeli svoja iskustva.