Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Босна и Херцеговина потписала MEDICRIME Конвенцију Савјета Европе о борби против кривотворења лијекова и медицинских производа

07.12.2015

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:


Босна и Херцеговина је 4. децембра у Страсбургу потписала MEDICRIME Конвенцију Савјета Европе о борби против  кривотворења лијекова и медицинских производа са циљем заштите јавног здравља, и на тај начин, након Хрватске, постала друга држава у региону која је исказала спремност да се на организован и системски начин, а у складу са европским прописима и стандардима, супротстави овом међународном криминалу. Конвенција је надопуна директивама Европске уније које регулишу  ову област.

            Савјет Европе је усвојио ову конвенцију крајем 2010. године, и њоме се први пут на међународном нивоу кривотворење лијекова и медицинских производа, као и њихова производња и стављање на тржиште без потребног одобрења или усклађености са безбједносним захтјевима, дефинишу као казнена дјела.

            Министарство цивилних послова БиХ  још од  2011. године проводи темељите активности у вези са приступањем овој конвенцији, те је државна радна група израдила, а Савјет министара БиХ у јуну ове године усвојио је Оперативни план за приступање и ратификовање MEDICRIME конвенције. Оперативним планом су дефинисане све активности које је неопходно предузети с циљем провођења конвенције, идентификовани носиоци, рокови и потребна материјална средства за реализацију дефинисаних активности и мјера.

            У наредном периоду Министарство цивилних послова ће бити одговорно за координацију активности на провођењу свих неопходних мјера дефинисаних Оперативним планом за провођење Конвенције, у чему ће сарађивати, између осталих и са Министарством безбједности БиХ, Интерполом, Министарством правде БиХ, Агенцијом за лијекове и медицинска средства БиХ, Тужилаштвом БиХ, СИПА-ом, Управом за индиректно опорезивање БиХ и другим надлежним институцијама.

            У откривање и спречавање трговине кривотворених производа укључена су регулаторна тијела за лијекове, полиција, царина, правосудна тијела и фармацеутска индустрија. Такође, изузетно је важна међународна сарадња и размјена информација о присутности ових производа на одређеним тржиштима у свијету. Конвенција предвиђа и оснивање надзорног тијела које ће надгледати имплементацију Конвенције у земљама чланицама Савјета. Предвиђена је и набавка специјалне  лабораторијске опреме за Агенцију за лијекове и медицинска средства БиХ, с циљем правовремене детекције кривотворених лијекова, што ће свакако допринијети и квалитетнијој заштити здравља грађана БиХ од кривотворених лијекова.

            Глобално, најчешће се на тржишту нађу кривотворени тзв. рекреативни лијекови (нпр Виагра), а  такође  цитостатици и хормонални препарати, а таквих препарата се нађе и у БиХ, што је доказано бројним истражним акцијама.Такође, куповина  лијекова и медицинских производа путем интернета је изузетно ризична, и у таквим понудама се веома често налазе кривотворени лијекови.

 http://www.coe.int/t/dghl/standardsetting/medicrime/Photo-gallery-signature-Bosnia-and-Herzegovina.asp