Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Министар Адил Османовић са представницима УНЕСКО-а: Наставити изузетну сарадњу с циљем промоције БиХ културе, науке и образовања

08.03.2016

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:


Министар цивилних послова БиХ Адил Османовић састао се данас са регионалном директорком УНЕСКО-а Аном Луиз Тхомпсон Флорес и шефом канцеларије УНЕСКО у Сарајеву Синишом Шешумом.

                Министар Османовић истакао је изузетну сарадњу коју Министарство цивилних послова има са УНЕСКО-м те је подсјетио да је током прошле године, поводом обиљежавања 70 година од оснивања УНЕСКО-а,  у Босни и Херцеговини  организовано седам догађаја који су ушли у календар  за обиљежавање јубилеја те свјетске организације. Министар је подсјетио и на друге значајне пројекте у којима је потребна подршка УНЕСКО-а.

                „БиХ је успјешно иницирала и координирала регионални пројекат серијске номинације стећака средњовјековних надгробних споменика за упис на листу свјетске баштине, заједно са Србијом, Хрватском и Црном Гором. Надамо се да ће одлука Комитета за свјетску баштину бити позитивна и да ће стећци бити уписани на Листу свјетске баштине што би много значило за регион  и сарадњу. БиХ је посвећена и очувању  нематеријалне баштине, и након уписа Змијањског веза на Репрезентативну листу нематеријалне баштине човјечанства, номиновали смо Коњичко дрворезбарство“, рекао је Османовић.

                На састанку је разговарано о могућностима да  УНЕСКО  нашим институцијама пружи додатну помоћ  у јачању капацитета на очувању нематеријалне баштине.

                Изражена је захвалност УНЕСКО-у што је подржао израду анализе за БиХ која је показала допринос културе развоју, као и израду гап анализе усклађеност законодавства у БиХ за све нивое власти с аспекта усклађености с конвенцијама које је БиХ ратификовала и стандардима Европске уније у тој области.

                Министар Османовић и регионална директорка УНЕСКО-а разговарали су и о активностима  на припреми заједничке изложбе земаља бивше СФРЈ у Музеју у Аушвицу.

                Представници УНЕСКО-а информисали су министра Османовића да ће у мају ове године у Истанбулу бити одржан Свјетски хуманитарни самит с темом „Допринос културе помирењу“ на којем ће као један од два позитивна примјера у свијету бити представљена обнова Старог моста у Мостару.