Vijesti

 

SVE VIJESTI


SEKTORI

KATEGORIJE

Ministar Adil Osmanović razgovarao sa načelnicima općina, predstavnicima ministarstava, zavoda i Povjerenstva za očuvanje spomenika o upravljanju stećcima

29.07.2016

Pošalji dokument na e-mail

E-mail pošiljaoca (*):
E-mail primaoca (*):
Komentar:


                Sastanak u Sarajevu organiziran je nakon što je Odbor za svjetsku baštinu donio odluku o upisu stećaka na Listu svjetske baštine, kako bi se podjelile infromacije o samoj odluci i dogovorili naredni zadaci i obveze svih nadležnih.

                “Upisom stećaka na Listu svjetske baštine zaštićen je fenomen stećaka na našim prostorima a naša je obveza raditi na njihovom očuvanju, da se osigura bolja pristupačnost i bolja promocija. U tome svoj doprinos moraju  dati sve razine vlasti od općina, županija, entiteta i države”, rekao je ministar civilnih poslova BiH Adil Osmanović.

                Ministar je podsjetio da su prije predaje nominacijskog fajla i plana upravljanja, sve općine  usvojile pojedinačne planove upravljanja za nekropole na svom teritoriju. Potrebno je poduzeti aktivnosti s ciljem implemetacije plana upravljanja kao i usklađivanja zone zaštite za svaku nekropolu  što treba koordinirati Povjerenstvo za očuvanje nacionalnih spomenika BiH. Predstavnici lokalnih zajednica upozoreni su da ne poduzimaju nikakve radnje samostalno bez suglasnosti nadležnih entitetskih zavoda za kulturno nasljeđe. Označavanje nekropola znakom svjetske baštine koordinirat će Državno povjerenstvo za UNESCO u suradnji s UNESCO-om.

                Odluka o upisu stećaka na Listu svjetske baštine donesena je konsenzusom zemalja članica Odbora za svjetsku baštinu na zasjedanju održanom  od 10. do 20. lipnja 2016. u Istanbulu u Turskoj.  Stećci su upisani na Listu svjetske baštine zahvaljujući svojoj jedinstvenoj kulturnoj vrijednosti. Zemlje  članice Odbora prepoznale su i izuzetnu regionalnu suradnju koja je ostvarena između Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske i Srbije  u radu na ovom projektu i u svojim obraćanjima pozdravile takav rad i činjenicu da je pokazano da kultura ne poznaje granice, da kultura gradi mostove među narodima i pravi je putokaz za prosperitetnu budućnost.