Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

24. МАРТ - СВЈЕТСКИ ДАН БОРБЕ ПРОТИВ ТУБЕРКУЛОЗЕ

24.03.2017

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:


Поводом обиљежавања Свјетског дана борбе против туберкулозе (ТБ) - 24. марта, Свјетска здравствена организација (СЗО) наставља активности покренуте у прошлогодишњој кампањи под слоганом „Уједињени докрајчимо туберкулозу“ ("Unite to End TB ").

Окончање глобалне епидемије туберкулозе је стратешки циљ СЗО, али и један од Циљева одрживог развоја Уједињених нација до 2030. Постизање овог циља захтијева интензивно ангажовање министарстава влада, локалних заједница, приватног  сектора и цивилног друштва.

Свјетски дан борбе против туберкулозе у регији Европа СЗО ове године биће обиљежен с фокусом на особе које живе с ТБ/ХИВ коинфекцијом, популационом групом која је често изложена стигми и маргинализацији. Према подацима Европског центра за превенцију и контролу болести (ECDC) и Регионалне канцеларије СЗО за Европу, број нових ТБ/ХИВ коинфекција је порастао за 40% у периоду 2011-2015. година.

Туберкулоза је водећи узрочник смртности људи који живе с ХИВ-ом у овом региону, у коме је евидентан пораст коинфекција ТБ/ХИВ у посљедњих пет година са 5,5% на 9%. Ово представља посебан разлог за забринутост имајући у виду да је кумулативан број случајева ХИВ-а већи од два милиона, што је први пут забиљежено у 2015. години.

Процјењује се да је код двије трећине од 27000 нових ТБ/ХИВ пацијената у регији Европа СЗО у 2105. години успостављена дијагноза, а 5800 отпочело антиретровиралну терапију, захваљујући којој је 40% пацијената излијечено. Особе с ТБ/ХИВ коинфекцијом имају седам пута већу стопу ризика од неуспјешног лијечења и три пута већи ризик од смртности од особа који су обољеле само од ТБ-а.

У документима о ТБ/ХИВ коинфекцији, СЗО препоручује земљама чланицама систематско спровођење тестирања на ХИВ и савјетовања за све ТБ пацијенте и обрнуто. Након успостављања дијагнозе, пацијенти морају бити подвргнути антиреторвиралној терапији, уз пружање интегрисаних и пацијентима оријентисаних здравствених услуга за обољеле од ТБ/ХИВ-а.

 Још један проблем с којим се суочава регија Европа, а који отежава постизање утврђених глобалних циљева о туберкулози, је туберкулоза отпорна на више лијекова (МДР-ТБ), имајући у виду да један од пет пацијената обољелих у свијету од МДР-ТБ долази из ове регије. Иако је број успјешно лијечених МДР-ТБ пацијената први пут повећан у 2015. години, само код половине је забиљежен позитиван исход лијечења. 

У 2015. години у Босни и Херцеговини је регистровано 1095 обољелих од туберкулозе, међу којима 984 нових случајева. У истом  периоду, 209 ТБ пацијената је тестирано на ХИВ, али ниједан није био позитиван, а од МДР-ТБ лијечен је један пацијент.

Захваљујући подршци Глобалног фонда за борбу против АИДС, туберкулозе и маларије, која је завршена прошле године, у Босни и Херцеговини је смањен број обољелих од ТБ у протеклих десет година. Да би се одржао тренд смањења броја обољелих и Босна и Херцеговина довела на ниво земаља у регији, неопходно је обезбиједити континуитет имплементације програма контроле туберкулозе у Федерацији БиХ, Републици Српској и Брчко дистрикту БиХ. Приоритетне активности у том погледу укључују набавку антитуберкулотика прве и друге линије и лабораторијског материјала, едукацију особља, сервисирање опреме и др.

Свјетски дан борбе против туберкулозе је установљен у част њемачког микробиолога др Роберта Коха који је 24. марта 1882. године објавио откриће узрочника туберкулозе. Кохово откриће је допринијело дијагностици и лијечењу ТБ, што је значајно утицало на смањење смртности од ТБ од које је у то вријеме умирала једна од седам обољелих особа на свијету.