Grb BiH

BOSNIA AND HERZEGOVINA

Vijesti

 

ALL NEWS


SECTORS

CATEGORIES

(Not translated) 24. MART - SVJETSKI DAN BORBE PROTIV TUBERKULOZE

24/03/2017

Send documents on email

Email sender (*):
Email recipient (*):
Comment:


Povodom obilježavanja Svjetskog dana borbe protiv tuberkuloze (TB) - 24. marta, Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) nastavlja aktivnosti pokrenute u prošlogodišnjoj kampanji pod sloganom „Ujedinjeni dokrajčimo tuberkulozu“ ("Unite to End TB").

Okončanje globalne epidemije tuberkuloze je strateški cilj SZO, ali i jedan od Ciljeva održivog razvoja Ujedinjenih nacija do 2030. Postizanje ovog cilja zahtijeva intenzivno angažovanje ministarstava vlada, lokalnih zajednica, privatnog  sektora i civilnog društva.

Svjetski dan borbe protiv tuberkuloze u regiji Evropa SZO ove godine biće obilježen s fokusom na osobe koje žive s TB/HIV koinfekcijom, populacionom grupom koja je često izložena stigmi i marginalizaciji. Prema podacima Evropskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC) i Regionalne kancelarije SZO za Evropu, broj novih TB/HIV koinfekcija je porastao za 40% u periodu 2011-2015. godina.

Tuberkuloza je vodeći uzročnik smrtnosti ljudi koji žive s HIV-om u ovom regionu, u kome je evidentan porast koinfekcija TB/HIV u posljednjih pet godina sa 5,5% na 9%. Ovo predstavlja poseban razlog za zabrinutost imajući u vidu da je kumulativan broj slučajeva HIV-a veći od dva miliona, što je prvi put zabilježeno u 2015. godini.

Procjenjuje se da je kod dvije trećine od 27000 novih TB/HIV pacijenata u regiji Evropa SZO u 2105. godini uspostavljena dijagnoza, a 5800 otpočelo antiretroviralnu terapiju, zahvaljujući kojoj je 40% pacijenata izliječeno. Osobe s TB/HIV koinfekcijom imaju sedam puta veću stopu rizika od neuspješnog liječenja i tri puta veći rizik od smrtnosti od osoba koji su oboljele samo od TB-a.

U dokumentima o TB/HIV koinfekciji, SZO preporučuje zemljama članicama sistematsko sprovođenje testiranja na HIV i savjetovanja za sve TB pacijente i obrnuto. Nakon uspostavljanja dijagnoze, pacijenti moraju biti podvrgnuti antiretorviralnoj terapiji, uz pružanje integrisanih i pacijentima orijentisanih zdravstvenih usluga za oboljele od TB/HIV-a.

 Još jedan problem s kojim se suočava regija Evropa, a koji otežava postizanje utvrđenih globalnih ciljeva o tuberkulozi, je tuberkuloza otporna na više lijekova (MDR-TB), imajući u vidu da jedan od pet pacijenata oboljelih u svijetu od MDR-TB dolazi iz ove regije. Iako je broj uspješno liječenih MDR-TB pacijenata prvi put povećan u 2015. godini, samo kod polovine je zabilježen pozitivan ishod liječenja. 

U 2015. godini u Bosni i Hercegovini je registrovano 1095 oboljelih od tuberkuloze, među kojima 984 novih slučajeva. U istom  periodu, 209 TB pacijenata je testirano na HIV, ali nijedan nije bio pozitivan, a od MDR-TB liječen je jedan pacijent.

Zahvaljujući podršci Globalnog fonda za borbu protiv AIDS, tuberkuloze i malarije, koja je završena prošle godine, u Bosni i Hercegovini je smanjen broj oboljelih od TB u proteklih deset godina. Da bi se održao trend smanjenja broja oboljelih i Bosna i Hercegovina dovela na nivo zemalja u regiji, neophodno je obezbijediti kontinuitet implementacije programa kontrole tuberkuloze u Federaciji BiH, Republici Srpskoj i Brčko distriktu BiH. Prioritetne aktivnosti u tom pogledu uključuju nabavku antituberkulotika prve i druge linije i laboratorijskog materijala, edukaciju osoblja, servisiranje opreme i dr.

Svjetski dan borbe protiv tuberkuloze je ustanovljen u čast njemačkog mikrobiologa dr Roberta Koha koji je 24. marta 1882. godine objavio otkriće uzročnika tuberkuloze. Kohovo otkriće je doprinijelo dijagnostici i liječenju TB, što je značajno uticalo na smanjenje smrtnosti od TB od koje je u to vrijeme umirala jedna od sedam oboljelih osoba na svijetu.