Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

24. МАРТ - СВЈЕТСКИ ДАН ТУБЕРКУЛОЗЕ

23.03.2018

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:


24. март обиљежава се као Свјетски дан туберкулозе, с циљем подизања јавне свијести о разарајућим посљедицама туберкулозе по здравље, социјалну заштиту и економију.

У 2016. години у Босни и Херцеговини је регистровано 907 обољелих од туберкулозе. Од тога је било 829 нових случајева, међу којима 86,1% пацијената са плућном туберкулозом.

Захваљујући подршци Глобалног фонда за борбу против АИДС, туберкулозе и маларије коју је Босна и Херцеговина користила до 2016. године у нашој земљи је значајно смањен број обољелих од туберкулозе. Међутим, неопходно је обезбиједити додатну подршку како би се постигли још бољи резултати у имплементацији програма контроле туберкулозе у Федерацији БиХ, Републици Српској и Брчко дистрикту БиХ и Босна и Херцеговина приближила европском циљу – Окончати туберкулозу до 2030.

Поводом обиљежавања Свјетског дана туберкулозе Свјетска здравствена организација (СЗО) апелује на свјетске лидере ради убрзавања активности које ће довести до коначног искорјењивања туберкулозе.

У извјештају који су недавно објавили Европски центар за превенцију и контролу болести (ЕЦДЦ) и Регионална канцеларија СЗО за Европу наведено је да се за 4,3% годишње смањује број нових случајева туберкулозе у Регији Европа у посљедњој декади. Иако је ријеч о најбржем паду броја обољелих од туберкулозе у свијету, овај тренд није довољан да би се постигао зацртани циљ – окончати епидемију туберкулозе до 2030.године - што је уједно стратешки циљ СЗО и један од Циљева одрживог развоја Уједињених нација до 2030. 

И Европска комисија, у потпуности посвећена пружању подршке земљама чланицама Европске уније за постизања наведеног циља, такође апелује на лидере у Европи и шире да предузму мултисекторски приступ у вези с туберкулозом, кроз мобилисање неопходних средстава за истраживање, обезбјеђење приступа превентивним и куративним мјерама здравствене заштите и рјешавањем социјалних услова који подстичу њено ширење.

Чак и условима ниске инциденце туберкулозе, упозоравају из ЕЦДЦ-а, потребно је одржати будност због могућег оживљавања болести, посебно у свјетлу повећених миграција становништва и мултирезистентне туберкулозе.

Упркос значајном напретку постигнутом у вези с лијечењем туберкулозе, посебно њених на лијекове резистентних облика, туберкулоза и даље остаје велики јавноздравствени проблем у Регији Европа СЗО. Према посљедњим подацима из надзора туберкулозе и извјештаја о мониторингу, три од четири случаја мултирезистентне туберкулозе су евидентирана у овом региону. Лијечење обољелих од мултирезистентне туберкулозе представља други проблем. Иако је стопа успјешности лијечења била 55% у 2016. години, још увијек није близу постизања регионалног циља - 75% до 2020.

Додатну пријетњу окончању туберкулозе у регији Европа СЗО представља ширење екстензивно резистентне туберкулозе. У 2016. години, захваљујући бржем увођењу тестирања осјетљивости на лијекове и побољшаном надзору, откривено је 5000 оваквих случајева, од којих је само једна трећина излијечена.

Постоји велика потреба за изражавањем даљег опредјељења за убрзавање активности које ће довести до елиминације туберкулозе. То подразумијева кориштење постојеће модерне и брзе дијагностичке технологије, повећавање истраживања, развој и провођење прописа који ће омогућити повећан приступ новим лијековима и краће режиме лијечења и заједнички рад са свим секторима, укључујући цивилно друштво, пацијенте и заједнице, уз приступ цијелог друштва.

Повећана сарадња и боља расподјела ресурса од кључног су значаја да би се обезбиједило да сваки обољели од туберкулозе има приступ квалитетним здравственим услугама које обухватају рано откривање, успјешно лијечење и његу.