Vijesti

 

SVE VIJESTI


SEKTORI

KATEGORIJE

24.OŽUJAK - SVJETSKI DAN TUBERKULOZE

23.03.2018

Pošalji dokument na e-mail

E-mail pošiljaoca (*):
E-mail primaoca (*):
Komentar:


 

24.ožujak obilježava se kao Svjetski dan tuberkuloze, s ciljem podizanja javne svijesti o razarajućim posljedicama tuberkuloze po zdravlje, socijalnu zaštitu i ekonomiju.

U 2016. godini u Bosni i Hercegovini je registrovano 907 oboljelih od tuberkuloze. Od toga je bilo 829 novih slučajeva, među kojima 86,1% pacijenata sa plućnom tuberkulozom.

Zahvaljujući podršci Globalnog fonda za borbu protiv AIDS, tuberkuloze i malarije koju je Bosna i Hercegovina koristila do 2016. godine u našoj zemlji je značajno smanjen broj oboljelih od tuberkuloze. Međutim, neophodno je obezbijediti dodatnu podršku kako bi se postigli još bolji rezultati u implementaciji programa kontrole tuberkuloze u Federaciji BiH, Republici Srpskoj i Brčko distriktu BiH i Bosna i Hercegovina približila evropskom cilju – Okončati tuberkulozu do 2030.

Povodom obilježavanja Svjetskog dana tuberkuloze Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) apeluje na svjetske lidere radi ubrzavanja aktivnosti koje će dovesti do konačnog iskorjenjivanja tuberkuloze.

U izvještaju koji su nedavno objavili Evropski centar za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC) i Regionalna kancelarija SZO za Evropu navedeno je da se za 4,3% godišnje smanjuje broj novih slučajeva tuberkuloze u Regiji Evropa u posljednjoj dekadi. Iako je riječ o najbržem padu broja oboljelih od tuberkuloze u svijetu, ovaj trend nije dovoljan da bi se postigao zacrtani cilj – okončati epidemiju tuberkuloze do 2030.godine - što je ujedno strateški cilj SZO i jedan od Ciljeva održivog razvoja Ujedinjenih nacija do 2030. 

I Evropska komisija, u potpunosti posvećena pružanju podrške zemljama članicama Evropske unije za postizanja navedenog cilja, takođe apeluje na lidere u Evropi i šire da preduzmu multisektorski pristup u vezi s tuberkulozom, kroz mobilisanje neophodnih sredstava za istraživanje, obezbjeđenje pristupa preventivnim i kurativnim mjerama zdravstvene zaštite i rješavanjem socijalnih uslova koji podstiču njeno širenje.

Čak i uslovima niske incidence tuberkuloze, upozoravaju iz ECDC-a, potrebno je održati budnost zbog mogućeg oživljavanja bolesti, posebno u svjetlu povećenih migracija stanovništva i multirezistentne tuberkuloze.

Uprkos značajnom napretku postignutom u vezi s liječenjem tuberkuloze, posebno njenih na lijekove rezistentnih oblika, tuberkuloza i dalje ostaje veliki javnozdravstveni problem u Regiji Evropa SZO. Prema posljednjim podacima iz nadzora tuberkuloze i izvještaja o monitoringu, tri od četiri slučaja multirezistentne tuberkuloze su evidentirana u ovom regionu. Liječenje oboljelih od multirezistentne tuberkuloze predstavlja drugi problem. Iako je stopa uspješnosti liječenja bila 55% u 2016. godini, još uvijek nije blizu postizanja regionalnog cilja - 75% do 2020.

Dodatnu prijetnju okončanju tuberkuloze u regiji Evropa SZO predstavlja širenje ekstenzivno rezistentne tuberkuloze. U 2016. godini, zahvaljujući bržem uvođenju testiranja osjetljivosti na lijekove i poboljšanom nadzoru, otkriveno je 5000 ovakvih slučajeva, od kojih je samo jedna trećina izliječena.

Postoji velika potreba za izražavanjem daljeg opredjeljenja za ubrzavanje aktivnosti koje će dovesti do eliminacije tuberkuloze. To podrazumijeva korištenje postojeće moderne i brze dijagnostičke tehnologije, povećavanje istraživanja, razvoj i provođenje propisa koji će omogućiti povećan pristup novim lijekovima i kraće režime liječenja i zajednički rad sa svim sektorima, uključujući civilno društvo, pacijente i zajednice, uz pristup cijelog društva.

Povećana saradnja i bolja raspodjela resursa od ključnog su značaja da bi se obezbijedilo da svaki oboljeli od tuberkuloze ima pristup kvalitetnim zdravstvenim uslugama koje obuhvataju rano otkrivanje, uspješno liječenje i njegu.