СВЕ ВИЈЕСТИ
СЕКТОРИ
КАТЕГОРИЈЕ
27.05.2014
Услијед природних непогода, поплава и клизишта које су задесиле Босну и Херцеговину, Комисија за деминирање у БиХ са Центром за уклањање мина у БиХ проводи активности у хитној фази спасавања имовине и људи, упозоравање и обавјештавање становништва и спасилачких тимова о стању на терену на којем постоји опасност од мина и неексплодираних убојитих средстава (NUB).
Ангажовани су интервентни деминерски и EOD тимови који у новонасталој ситуацији узрокованој обилним падавинама, поплавама и клизиштима на већем дијелу територије БиХ улажу напоре на дјеловању које ће одговорити свим постављеним захтјевима управљања ризицима у ванредној ситуацији. Тренутно се ради на изради хитних пројеката за несметану евакуацију и спасавање људи и материјалних добара, који имају приоритет нулте категорије. Пројекти ће бити утврђени у сарадни са Цивилном заштитом и кризним штабовима у општинама које су погођене поплавама, као и деминерским тимовима који су дати на располагање BHMАC-у у ванредним околностима.
С обзиром да актуелна минска ситуација представља проблем и у регији одржан је први састанак регионалног стручног тима који чине представници Хрватског центра за разминирање, Центра за разминирање Србије и Центра за уклањање мина у БиХ. На састанку су договорене активности на праћењу ситуације у вези са потенцијалним “помјерањем” мина у региону услијед поплава и клизишта са свакодневном размјеном информација, и касније заједничким пројектом санације посљедица.
Финансијску подршку или помоћ у виду тимова, стручњака и савјета Центру за уклањање мина у БиХ понудиле су међународне организације које раде на прикупљању и организовању помоћи. Тренутно је започета друга фаза акционог плана на процјени штете, а помоћ је већ приспјела од оперативног тима са беспилотном летилицом Белгијске прве помоћи, Белгијске војне академије уз асистенцију Универзитета Врије из Брисела, одсјек за електронику и информатику.
Делегација Европске уније заједно са невладиним организацијама: Удружење за елиминацију мина-UEM, Стоп минес, Док-инг деминирање, Демира и Посавина без мина, које имају текуће уговоре у области деминирања и упозоравања на мине су се ставиле на располагање у облику интервентних тимова. УНДП је на wеб страници www.ba.undp.org. објавио мапе подручја захваћених елементарним непогодама са тренутном минском ситуацијом које су доступне јавности, односно грађанима у циљу информисања.
У току наредне седмице Центар за уклањање мина БиХ урадиће прву процјену мински угрожених подручја захваћених поплавама и процјену штете и листу потреба за наредни период према Савјету министара БиХ и донаторима.