Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

1. ДЕЦЕМБАР СВЈЕТСКИ ДАН AIDS-а

28.11.2014

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:


У складу са иницијативом Генералне скупштине Уједињених нација и Свјетске здравствене организације 1. децембар - Свјетски дан AIDS-а се у свијету обиљежава сјећањем на оне који су изгубили животе у борби са AIDS-ом и са надом да ће досадашњи глобални одговор на AIDS дати наду у бољу будућност.

У овогодишњем  Извјештају UNAIDS-а поводом 1. децембра, Свјетског AIDS дана, извршни директор UNAIDS-а и замјеник Генералног секретара Уједињених нација Михаел Сидибе,  указује на неопходност мобилисања ресурса и приступу брзог достизања циљева у наредних пет година како би се окончала епидемија AIDS-а  до 2030. године и спријечило готово 28 милона нових инфекција HIV-ом и 21 милона смртних случајева повезаних с AIDS-ом до 2030. У противном, упозорава да би се свијет могао суочити са још жешчом епидемијом HIV-а  и са вишом стопом нових инфекција HIV-ом него што имамо данас. http://www.unaids.org/en/resources/campaigns/World-AIDS-Day-Report-2014

Нови скуп циљева који би требао бити постигнут до 2020. године подразумијева приступ 90-90-90:

- 90% особа које живе с HIV-ом зна свој HIV статус;

- 90% људи који знају свој HIV-позитиван статус су укључени у лијечење;

- 90% људи на лијечењу има потиснуто оптерећење вирусом.

Остали циљеви укључују смањење годишњег броја нових инфекција HIV-ом за више од 75%, те постизањенулте  дискриминације“. Ови циљеви  се чврсто темеље на  људским правима и ако буду достигнути значајно ће побољшати глобалне здравствене исходе.

У Босни и Херзеговини се од краја 2006. г проводи опсежан програм подршке превенцији, дијагностици и лијечењу HIV инфекција  и AIDS-а,  подржан средствима Глобалног фонда за борбу против AIDS-а, туберкулозе и маларије. Програм администрира  УНДП БиХ по одлуци Државног координацијског тијела за управљање програмима Глобалног фонда у БИХ (CCM-формиран 2004. г)

Од 1986. г, када је забиљежен први случај заразе HIV-ом у БиХ, до краја новембра 2014.г у БиХ је регистровано 266 особа са HIV инфекцијом. Доминатни пут преноса је сексуални, од чега хетеросексуални 48,8%, хомо/бисексуални 35,5 %, док је у 7.8 % случајева пут преноса ињекционо коришћење дрога.

У 2014. г, регистрован је 21 нови случај, од чега 15 у ФБиХ, и 6 у Републици Српској.

Посљедњих 6 година, у БиХ се годишње региструје просјечно 17 нових особа са HIV-ом, што БиХ сврстава у земље с ниском разином учесталости HIV инфекције.

Данас у БиХ живи 126 особа са HIV инфекцијом од којих је 108 на антиретровиралној терапији.

Захваљујући синергији локалног визионарства, лидерства, квалитетног државног програма и његовој квалитетној имплементацији, те финансијској подршци Глобалног фонда, у БиХ се  HIV  инфекција за сада држи под надзором.

У периоду 2006-2014 укупно су реконструирана и опремљена 22 Центра за добровољно, повјерљиво савјетовање и тестирање (ДПСТ), 5 Инфективних клиника, 16 центара за детоксикацију и пружање замјенске терапије те 11 drop in centara.

На приједлог Савјетодавног одбора за борбу против HIV-а и AIDS-а за Босну и Херцеговину, Савјет министара БиХ је 2011. г усвоио Стратегију за одговор на HIV и AIDS у БиХ 2011.-2016. http://www.mcp.gov.ba/org_jedinice/sektor_zdravstvo/dokumenti/strateski_doc/Archive.aspx?langTag=bs-BA&template_id=108&pageIndex=1 HIV програм у БиХ су до сада, уз координацију Министарства цивилних послова БИХ, успјешно проводили Федерално министарство здравства, Министарство здравља и социјалне заштите Републике Српске и Одјељење за здравство и остале услуге Брчко дистрикта БиХ, као и Завод за јавно здравство ФБиХ и Институт за јавно здравство Републике Српске, институције здравства на свим нивоима у Босни и Херцеговини, у тијесној сарадњи са невладиним организацијама и организацијама цивилног друштва. На терену програм имплементира 11 невладиних организација специјализираних за рад са групама популација које су највише изложене ризику од HIV инфекције.

У периоду од децембра 2006. до децембра 2015. г у HIV програм Босне и Херцеговине Глобални фонд  је инвестирао око 40 милиона $ грант средстава. Од краја 2015. г Босна и Херцеговина се више неће налазити у групи земаља које могу аплицирати за нова грант средства Глобалног фонда,  те је стога неопходно да надлежне институције  на свим нивоима у БиХ обезбиједе средства и предузму мјере с циљем  одржања добрих резултата постигнутих током овог десетогодишњег програма, прије свега ниске стопе инфекције. Кључни циљеви и приоритети су осигурање одрживости:

·         бесплатног тестирања на HIV/HPC брзим тестовима уз савјетовање широм БиХ

·         замјенске опијатске терапије у ОСТ центрима и подршка ОСТ третману у затворима (тренутно само у Ф БиХ)

·         активности за смањења штете  (harm reduction): замјена игала, шприца, едукација, информација и сл.)